Ankara’da üniversiteli kadınlar hükümetin “Kadın Üniversiteleri” kurma planına karşı eylem gerçekleştirdi

kategori:

Ankara’da üniversiteli kadınlar, hükümetin sadece kadın öğrencilerin kabul edildiği üniversiteler kurma planına karşı Kızılay’da bulunan Çankaya Belediyesi önünde eylem gerçekleştirdi.

Eylem öncesinde polis, bulundukları binadan çıkan kadınlara kapıda GBT dayatmasında bulundu. Kadınlar polisin tacizlerine rağmen sloganlarla Çankaya Belediyesi önün yürüdü.

“Kadın üniversitesi istemiyoruz” yazılı pankart açan üniversiteli kadınlar, “Kadın üniversitesi hayalini ağlayarak günlüğüne yazabilirsin”, “Sen açarsan biz yakarız! Ferman senin” dövizleri taşındı. 

Eylemde gerçekleştirilern basın açıklamasında “Biz biliyoruz ki, bu kadın üniversiteleri gündeme geldiğinde şu sözler gelecek bize, ‘Gece orada ne işi vardı?’, ‘Neden kadın üniversitesine gitmedi, başka üniversite mi yoktu?’, ‘Ne giydin, ne içtin, ne yedin?’ biz bunları biliyoruz ve kabul etmiyoruz. Bizler üniversiteli kadınlar ve LGBTİ+’lar olarak kampüslerde de üniversitelerde de hayatın her alanında da AKP’ye ve atanan rektörlere, cinsiyetçi, homofobik söylemlere, ÖGB ve polislere karşı direnmeye devam edeceğiz.” denildi. Eylem, “Geceleri de sokakları da terk etmiyoruz” sloganı, alkış ve zılgıtlarla sona erdi. 


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir