Hindistan’da büyük “traktör yürüyüşü”ne hazırlanan çiftçiler suikast hazırlığındaki kişiyi yakalayarak basının önüne çıkardı

kategori:

26 Ocak’ta Yeni Delhi’de büyük “Traktör Yürüyüşü” gerçekleştirmeye hazırlanan Singhu sınırındaki çiftçiler kargaşa yaratmak için dört çiftçi liderini öldürmeye hazırlandığı belirtilen bir kişiyi yakalayarak basının önüne çıkardı.

Suikasti gerçekleştirecek kişi, Rai polis karakolu amiri Pradeep Singh’ten eğitim aldığını, görevin silahla ateş ederek çiftçi liderlerini öldürmek olduğunu ve suikastin ardından Delhi polisinin çiftçilein eylemine müdahale edeceğini söyledi. Yüzü kapalı olarak basın karşısına çıkartılan kişi silahların teslim alındığını, Pooja ve Sunita adı verilen yapılanmada iki tane de kadının bulunduğunu açıkladı. Ayrıca görevlendiren kişilerin ona, suikast yapacağı kişilerin çiftçi olmadıklarını, politikacı olduklarını söylediklerini belirtti.

Hindistan’da tarımsal üretimi ticarileştiren ve destekleri kaldıran üç yasaya karşı çiftçilerin 26 Kasım’dan bu yana eylemlerini sürdüren çiftçiler, eylemlerin 2. ayını dolduracağı 26 Ocak’ta başkent Yeni Delhi’de büyük “Traktör Yürüyüşü” gerçekleştirmye hazırlanıyorlar. Yapılan son görüşmelerde hükümetin “üç maddenin yürürlüğünün 18 ay ertelenmesi” önerisini de reddeden çiftçiler eylemin planlandığı gibi hayata geçirileceğini açıklamışlardı. 26 Ocak aynı zamanda Hindistan Anayasası’nın kabul tarih ve resmi bayram. 


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir