Peru’da tarım işçilerinin blokaj eylemleri nedeniyle üretimde aksamalar meydana geliyor

kategori:

Peru’da tarım işçilerinin Panamerikan otoyolunda başlattıkları blokaj eylemleri ikinci gününde sürüyor. Otoyolun bir çok noktasında eylemlerini sürdüren işçiler sorunlarını çözmekten aciz olduğunu söyledikleri devlet başkanı Francisco Sagasti’nin istifasını talep ediyorlar.

Blokaj eylemlerini bitirmek için eylemcilere yönelik polis saldırıları aralıksız sürüyor. Saldrılar sonrasında çıkan çatışmalarda çok sayıda polis ve eylemcinin yaralandığı belirtiliyor. Eylemciler artan polis saldırılarına rağmen eylemlerini sürdürüyorlar.

Blokaj eylemleri nedeniyle çeşitli sektörlerde üretimde ciddi aksamalar meydana geldiği belirtiliyor. Çin merkezli Minerals and Metals Group (MMG) tarafından işletilen Peru’daki Las Bambas bakır madeni yöneticilerinin Salı günü yaptıkları açıklamada, blokaj eylemleri nedeniyle nedeniyle üretimin “aşamalı olarak” azalttığı belirtildi. Açıklamada 12 Aralık’tan bu yana, Cusco bölgesindeki Velille bölgesinde maden kamyonlarının karayolu kullanmasının engellediği söylendi.

Öte yandan eylemcilere yönelik yoğun polis şiddeti devam ederken, sermaye ve hükümet eylemi karalama kampanyası başlatımış durumda.

Peru’da Aralık ayı başlarında gerçekleşen ve beş gün süren eylemler sırasında da otoyolların işçiler tarafından bloke edilmesi neticesinde yüzlerce yolcu otobüsü ve yiyecek yüklü kamyon mahsur kalmıştı. Eylemcilere yönelik polis saldırılarında bir kişi yaşamını yitirmişti. Aralık ayı başındaki eylemler Peru Kongresi’nin işçilerin şikâyet ettikleri, taban ücretleri 39 Sol’e indiren (yaklaşık 11 dolar) tarım teşvik yasasının geri çekilmesinin ardından sona ermişti.

Tarımsal ihracat yapan şirketlerde çalışan işçilerin düşük ücretler başta olmak üzere sorunlarıyla ilgili düzenleme yapılması için kongrede yapılan görüşmelerden sonuç çıkmaması nedeniyle Pazartesi günü eylemler yeniden başlamıştı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir