Anasayfa / Haberler / Şili’de sağlık çalışanları satın alma güçlerini koruyacak ücret artışı talebiyle greve başladı

Şili’de sağlık çalışanları satın alma güçlerini koruyacak ücret artışı talebiyle greve başladı

Şili’de Ulusal Belediye Sağlık Görevlileri Konfederasyonu (CONFUSAM) üyesi sağlık çalışanları, satın alma güçlerini koruyacak bir ücret artışı yapılması talebiyle bugün (16 Aralık) 08.00’den itibaren greve başladı. Ulusal Halk Sağlığı Çalışanları Konfederasyonu (FENATS) da ülkenin farklı bölgelerinde gerçekleşen greve destek vereceğini açıkladı.

Şili’de bir çok hastanede sağlık çalışanları greve katılırken, başkent Santiago’da binlerce kişi Ulusal Kongre’ye yürüdü. Hükümet ile sağlık çalışanları arasındaki görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlanması sonrasında sendika tarafından grev kararı alındı. Hükümet tarafından sağlık çalışanlarına yüzde 0,8 ile 2,7 arasında zam teklif edildiği belirtildi.

CONFUSAM genel başkanı Gabriela Flores yaptığı açıklamada “Şimdiye kadar, hükümet yalnızca kademeli bir ücret artışı teklif etti ve bu da çalışanların çoğunun satın alma gücünü azaltacak.” ifadelerini kullandı.

Adresi kontrol edin

Seçim sürecine girilirken anarşistlerden kampanya: Sorunlarımız sandıkta çözülmez

Seçim sürecine girilirken farklı şehirlerden anarşistler “Sandıkta Çözülmez” sloganı etrafında kampanya başlattı. Sosyal medya hesaplarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.