Belaruslu anarşistler ve antifaşistlerle dayanışmak için uluslararası eylem haftası çağrısı

kategori:

Belarus’ta Lukaşenko hükümetine karşı geçtiğimiz Ağustos ayında başlayan eylemlerde tutuklanan ve haklarında davalar açılan anarşist ve antifaşistlerle dayanışmak için bir haftalık uluslararası eylem haftası çağrısı yapıldı. Belaruslu anarşistler 23-30 Kasım arasında herkesi bulundukları yerde dayanışma eylemleri yapmaya çağırdı.

abc-belarus.org internet sitesinde yayınlanan çağrının tamamı şöyle:

“Anarşistler her zaman zorbalığa ve diktatörlüğe karşı çıkmışlardır. Otoriterlik tarafından gezegenin o veya bu köşesinde yükseltilen bayrağın rengine bakmaksızın. Bu nedenle, anarşistlerin Belarus’taki diktatör Lukashenko’ya karşı ayaklanmaya aktif olarak dahil olmaları şaşırtıcı değil. İlk günlerden itibaren kararlılığımız ve uzlaşmaz tavrımızla, anarşizmin dünyayı değiştirebilecek devrimci bir hareket olduğunu gösterdik!

Ayaklanma sırasında birçok yoldaşımız hapishaneye girdi. Şu an en az 10 anarşist ve anti-faşist [mahkeme kararı olmaksızın] idari gözetim merkezinde tutuluyor. Ayrıca bir kısmı hakkında 20 yıla kadar ulaşan cezalar istenen 10 anarşist ve 4 anti-faşist ise ceza davalarını bekliyor.

Sizleri dayanışma haftasına katılmaya ve işgalci Lukashenko rejimine karşı savaşan devrimci anarşistlere ve antifaşistlere desteğinizi eylemle göstermeye çağırıyoruz! Her eylem önemlidir!

Eylemler ve faaliyetlerle ilgili raporları ABC-Belarus’un posta e-postasına (belarus_abc@riseup.net.) gönderin.”

Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasının ardından seçimlere hile karıştırıldığı iddiasıyla eylemler başlamıştı. Eylemlerde aralarında anarşistlerin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir