Doğa talanını serbest hale getirecek torba yasaya karşı yaşam savunucuları Kadıköy’de eylem gerçekleştirdi

kategori:

TBMM Genel Kuruluna getirilecek “Maden ve Enerji Kanunu”na ilişkin değişiklikler içeren torba yasaya karşı yaşam savunucuları İstanbul Kadıköy’de bir araya geldi.

Maden ve enerji şirketlerine sınırsız imtiyazlar tanıyan yasanın geri çekilmesini isteyen eylemciler Kadıköy ilçesindeki Eminönü İskelesi önünde basın açıklaması yaptı. Eylemde “Yaşam hakkı torbaya sığmaz” ve “Torba yasa doğanın ölüm fermanıdır, durduracağız” pankartları açıldı.

Eylemde okunan basın açıklamasında “Halk yoksulluk içinde açlıkla, sellerle, depremle, salgınla baş etmeye çalışırken, iktidar toplumun kaynaklarını sermayeye aktarmanın yeni yollarını aramaktadır. AKP, bu hamlesiyle adeta bugüne kadar yaşanan yıkımın üzerine tüy dikmeyi planlamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Yasada yer alan düzenlemelerin hatırlatıldığı açıklamada “Bugün ülkenin pek çok yerinde halk sokaktadır. Biz yaşamı savunanlar işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler, kentliler ve köylüler yeter artık diyoruz. Bu talanı durdurmaya kararlıyız, Torba Yasa’yı geri çekin” denildi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir