Ünyeli köylülerin madene karşı direnişi 5. gününde devam etti

kategori:

Ordu’nun Ünye ilçesine bağlı Üçpınar, Çiğdem ve Yeşilkent köylerinde maden arama sondajına karşı köylülerin eylemi 5’inci gününde devam etti. Şirketin sondaj çalışmalarının yaptığı alana giden köylüler, jandarma barikatının önünde oturma eylemi yapıyorlar.

Eylemci köylüler daha önce gelen maden arama şirketine karşı direnerek alandan göndermişlerdi. Dün (1 Kasım) bir kez daha köye jandarma eşliğinde gelen maden şirketine tepki gösteren köylüler, jandarma ile karşı karşıye gelmiş ve biber gazlı saldırı sonucu gözaltına alınmışlardı.

Köylüler, şirketin sondaj çalışmalarını sürdürdüğü alanda jandarma tarafından kurulan barikatın önüne gelerek oturma eylemi başlattılar. Bölgenin fındık üretimi konusunda zengin olduğuna dikkat çeken köylüler, maden ocağı açılması durumunda verimin düşeceğini, mahsullerinin zarar göreceğini belirttiler. Köylerine 25 kilometre uzaklıktaki Fatsa’da siyanürle altın arama çalışmalarını takip ettiklerini ve bölgedeki köylerde etkilerini gördüklerini ifade eden köylüler, kendi köylerinde de aynı durumun yaşanmaması için maden arama sondajı çalışmalarının durdurulmasını istediler.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir