Tayland’da devam eden eylemlere karşı hükümet OHAL ilan etti

kategori:

Uzun süredir eylemlerin devam ettiği Tayland’da Prayut Chan-O-Chaden hükümeti olağanüstü hal ilan etti.

OHAL ilanına rağmen Prayut Çan-oça’nın ofisinin bulunduğu hükümet binasının dışında kamp kurmak isteyen eylemcilere polis saldırdı. Yüzlerce kişinin katıldığı eyleme yönelik polis saldırısında 100’den fazla eylemcinin araçlara bindirilerek götürüldüğü ifade ediliyor.

Polis ise 20’den fazla kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Gözaltına alınanlar arasında eylemlerin organizatörlüğünü yapan Arnon Nampha, Parit Çiwarak ve Prasiddhi Grudharoçana’nun da bulunduğu belirtildi..Gözaltına alınanların avukat tutmak haklarının da kısıtlandığı belirtliyor. Polis saldırılarına rağmen yüzlerce eylemci başkentte tekrar toplandı ve gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep ettiler.

İlan edilen OHAL ile birlikte Bangkok’ta beşten fazla kişinin toplanması ve internette “ulusal güvenliğe zarar verebilecek” mesajların yayınlanması yasaklandı. Hükümet sözcüsü, “anayasaya aykırı” olduğu söylenen eylemlerin olağanüstü hal kapsamında yasaklanacağını duyurdu. Hükumete ayrıca mevcut “acil duruma” katkıda bulunacak şüphelilerin iletişim araçlarına ve verilerine el koyma yetkisi de verildi.

OHAL ilanından bir gün önce de binlerce kişi Bangkok’ta eylem gerçekleştirmişti. Eylemciler polis ablukasına rağmen Bangkok Demokrasi Anıtı’ndan Başbakan Prayut Çan-oça’nın ofisinin bulunduğu hükümet binasına yürüyüşe geçmişti.

Temmuz ayında başlayan eylemlerde bugüne kadar onlarca kişi tutuklandı. Eylemciler Kral’ın yetkilerinin azaltılması dahil siyasi reformlar ve Başbakan Prayut’un görevden ayrılmasını talep ediyorlar.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir