Kırgızistan’da seçimlerinde ‘usulsüzlük’ yapıldığı gerekçesiyle başlayan eylemler sürüyor: Başkent Bişkek’te OHAL ilan edildi

kategori:

Kırgızistan’da 4 Ekim’de gerçekleştirilen milletvekili seçimlerinde ‘usulsüzlük’ yapıldığını belirten muhaliflerin eylemleri günlerdir sürüyor.

Gazete Karınca’nın haberine göre Seçimlerin iptal edilmesinin ardından şimdi de Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, başkent Bişkek’te de olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

Askerlerin konuşlandırıldığı kentte sokağa çıkma yasağı da uygulanacak. 21 Ekim’e kadar sürecek olan OHAL için çıkarılan kararnamede, askerlerin sivil halkı korumak ve şiddet olaylarını önlemek için görev yapacağı belirtildi.

Devlet Başkanı Ceenbekov, hükümeti görevden alırken kendisinin de yeni bir hükümetin kurulması sonrası istifaya hazır olduğunu söyledi.

Kırgızistan’da 4 Ekim’de gerçekleştirilen milletvekili seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre, yüzde 24,5 oyla Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov’un kardeşinin genel başkanlığını yürüttüğü Birimdik (Birlik) partisi ile yüzde 23,8 oyla 2015 yılında kurulan Mekenim Kırgızistan (Vatanım Kırgızistan) partisi kazanmıştı.

Muhalefet partileri seçimlerde ‘usulsüzlük’ yapıldığını savunmuş, binlerce kişi de sokağa çıkarak seçimlerin iptalini istemişti.

Eylemciler, hükümet binasına ve Ulusal Güvenlik Komitesi binasına girerek yolsuzluk iddiaları nedeniyle tutuklu olan sosyal demokrat eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’i serbest bırakmıştı.

Eylemler üzerine dün Merkez Seçim Kurulu, yapılan seçimi iptal ettiğini açıklamıştı. Protestolar sürerken, Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov ve Başbakan Kubatbek Boronov da istifa etmişti.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir