Samsun’da ırkçı grubun saldırısında 16 yaşındaki Suriyeli Eymenh Hammamı öldürüldü

kategori:

Samsun’un Vezirköprü ilçesindeki bir fırında çalışan 16 yaşındaki Suriyeli mülteci Eymenh Hammamı, ırkçı bir grup tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Dün akşam gerçekleşen olayda Suriyeli mülteciler, yaklaşık 20 kişilik ırkçı grubun saldırısına uğradı.

Eymenh Hammamı’nın o sırada yanında bulunan ağabeyi İbrahim Hammamı, saldırının detaylarını şöyle anlattı:

“Bende motosiklet vardı, yol kenarında bekliyorduk. Siyah bir otomobil yanımıza geldi, içinde 4 kişi vardı. Biz Suriyelileri kastederek ağır küfürler ettiler. ‘Suriyeliler s… g… bu ülkeden’ dediler. Irkçılıktır bu dedik, hep bu durumları yaşadığımız için alttan aldık.

Bir süre sonra araçla önümüzü kestiler. Gidip arkadaşlarını getirmişler, 20 kişi kadar varlardı. İki kişinin elinde bıçak vardı. ‘Bizler kardeşiz, yapmayın dedik’ ama saldırdılar. Ben o sırada uzaktan geçen bir polis arabası gördüm, motosikletimle peşine düştüm. Polisleri alıp geldiğimde kardeşim kanlar içindeydi. Geç kalmıştık.”

Saldırganlarının tamamının genç olduğunu söyleyen ağabey Hammamı, “Daha önce görmüşlüğümüz var ama hiç sorun yaşamadık. Biz 9 yıldır Samsun’da yaşıyoruz. Kimseyle sorun yaşamadık. Misal benim eşim Türk. Eymenh gül gibi çocuktu. Bunu yapanlar cezasını alsın, adalet yerini bulsun. Kardeş acısı zordur, o hepinizin kardeşi, öyle düşünün” ifadelerini kullandı.

Irkçı saldırıyla ilgili Z.Ç. isimli bir kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Ağabey İbrahim Hammamı, saldırganların tamamından şikayetçi olduklarını belirtti ve hukuki yardım talebinde bulundu. Hammamı, otopsi sonuçlarının ardından kardeşinin cenazesini Vezirköprü’ye götürüp orada toprağa vereceklerini de söyledi. (Kaynak: Evrensel)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir