Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için bir çok yerde eylem yaptı, İzmir’deki eyleme polis saldırdı

kategori:

İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması tartışmalarına karşı kadınların İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Kocaeli gibi pek çok ilde sokağa çıktı. İzmir’de gerçekleştirilen eyleme polis saldırdı.

İzmir’de de birçok siyasi parti, sendika, dernek ve platformdan kadınlar Alsancak ÖSYM önünde bir araya geldi. “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” pankartının açıldığı eylemde sıklıkla “Kadın cinayetleri politiktir”, “Kadınlara değil katillere barikat”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. ÖSYM önünden yürüyüş gerçekleştirmek isteyen kadınlar polis tarafından engellendi. Kadınların yürüyüş kararında ısrar etmesi üzerine polis saldırdı. Saldırıda 16 kadın gözaltına alındı. Alandaki diğer kadınlar ise, gözaltına alınan kadınların serbest bırakılması için oturma eylemine başladı.

İstanbul’daki Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi’nde binlerce kadın bir araya geldi. Eylemde “İstanbul Sözleşmesi’ni uygula”, “Kadın cinayetleri politiktir” “Erkekler vuruyor, devlet koruyor, yargı aklıyor” sloganlarını atıldı. Saat 19.00’da başlayan eylemde basın açıklamasında “Bu sözleşme etkin uygulanana kadar sokakları da geceleri de meydanları da terk etmiyoruz” denildi.

Ankara’da, Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Sakarya Caddesi’nde eylem gerçekleştirdi. Basın açıklamasında, İstanbul Sözleşmesi’nin iptali tartışmalarının yapılacağı AKP MYK’sının ertelenmesi, verilen mücadeleler neticesinde olduğu belirtilirken, bu yasanın hiçbir şekilde geçirilemeyeceği vurgusu yapıldı.

Diyarbakır’da, Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla Yenişehir ilçesi Ofis Kavşağı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi. “İstanbul Sözleşmesi yaşatır, haklarımızdan ve yaşamlarımızdan vazgeçmiyoruz” pankartının açıldığı eylemde İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284 sayılı yasanın uygulanması çağrısı yapıldı.

Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi, hükümete İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi yönündeki çağrılar ve tartışmalara karşı, bugün Belediye İş Hanı önünde, saat 19.00’da açıklama yaptı. İnisiyatif adına yapılan basın açıklamasında İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar ve çocuklar için önemine vurgu yapıldı. Açıklamada “İstanbul Sözleşmesi, kadınların ve çocukların hayatlarını korumak için verilen bir sözdür ve ‘sözden dönmek’, her yıl yüzlerce kadının öldürüldüğü, şikayet edilen en az 28 bin 360 çocuk istismarı vakasının olduğu bir ülkede kadınları ve çocukları ateşe atmaktır” denildi.

Manisa, Dersim, Muğla gibi bir çok ilde de eylemler gerçekleştirildi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir