Bolivya’da seçimlerin ertelenmesi kararına karşı genel grev ve kitlesel sokak gösterileri gerçekleştirildi

kategori:

Bolivya’da 10 Kasım’da gerçekleşen askeri darbenin ardından devlet başkanı olan Jeanine Áñez hükümetinin 6 Eylül seçimlerini erteleme kararına karşı bir çok yerde genel grev ve kitlesel sokak gösterileri gerçekleştirildi.

Kızıl Bayrak’ın haberine göre Bolivya sendikalarının şemsiye örgütü (Central Obrera Boliviana/COB) ve çok sayıda dernek ve örgüt tarafından süresiz genel grev çağrısı yapıldı. Salı günü gerçekleştirilen genel greve geniş bir katılım oldu. Bir çok yerde kitlesel sokak gösterileri gerçekleştirildi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, darbeden bu yana yaşanan en büyük kitlesel eylemler La Paz ve El Alto’da gerçekleşti. Öfkeli işçiler, çiftçiler ve öğrenciler iki şehir arasındaki eyaletler arası yolu işgal etti ve önemli bir ulaşım bağlantısı olan Cochabamba Departmanı’ndaki Parotani Köprüsü’nden geçişleri engellediler.

Küba haber ajansı Prensa Latina, El Alto kentindeki açık konsey toplantısında göstericilerin “diktatörlüğün sonu” için çağrıda bulunduğunu ve darbeci hükümete 6 Eylül’de yapılması planlanan seçim tarihini onaylaması için 72 saat süre verdiğini bildirdi. Bunu yapmazlarsa büyük grevin asıl o zaman başlayacağı ilan edildi. COB genel sekreteri Juan Carlos Huarachi ise yaptığı açıklamada, planlanan eylemler arasında iş bırakmalar, açlık grevleri ile yolların bloke edilmesinin bulunduğunu açıkladı.

Savunma bakanı Luis Fernando López Julio ise eylemlerin liderlerinin yargı tarafından belirlendiğini ve yargılanacakları tehdidini savurdu.

Bolivya Yüksek Seçim Kurulu (TSE), devlet başkanı Jeanine Áñez’in isteğine üzerine, koronavirüs pandemisini bahane ederek seçimlerin ertelenmesini kararlaştırmıştı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir