Anasayfa / Haberler / Baroların Ankara yürüyüşüne polis engeli: Ankara’nın girişinde polis baro başkanlarına saldırdı, bir çok ilde eylemler gerçekleştirildi

Baroların Ankara yürüyüşüne polis engeli: Ankara’nın girişinde polis baro başkanlarına saldırdı, bir çok ilde eylemler gerçekleştirildi

Barolarla ilgili yeni yasa girişimine karşı  56 baro başkanının “savunma yürüyor” sloganıyla başlattıkları yürüyüş Ankara girişinde polis tarafından engellendi.

Polisin Eskişehir Yolu üzerinde engellemesi sonrası bazı baro başkanları oturma eylemi başlattı. Bekleyişlerini sürdüren başkanları pek çok defa polis saldırısına maruz kaldı.

Baro başkanları, bekleyişi devan ederken Ankara Büyükşehir Belediyesi görevlileri bölgeye çadır getirdi. Ancak avukatların çadır kurmasına izin verilmeyeceğini açıklayan polis, belediye ekiplerini alandan çıkardı. Avukatların tepkisi üzerine arbede çıktı.

Sağnak yağışa rağmen bekleyişleri devam eden baro başkanları yürümeden buradan ayrılmayacaklarını tekrar etti. Bu arada baro başkanlarını takip eden gazetecilere de polis saldırdı. Gazetecilerin görüntü alması ve fotoğraf çekmesi polis tarafından engellendi.

Bu arada eylem alanının yakınında bulunan, avukatların yiyecek ve içecek ihtiyacını sağladığı kafenin, ‘sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı’ gerekçesiyle kapatılması istendi. Eğer kapatılmazsa işletmeye ceza yazılacağı ifade edilerek servis durduruldu.

Baro başkanlarının Ankara girişinde engellenmesi sonrası birçok şehrinde avukatlar tarafından eylemler gerçekleştirildi. İstanbul Adliyesi önünde öğlen saatlerinde Çağdaş Hukukçular Derneği’nin çağrısıyla eylem gerçekleştirilirken akşam saatlerinde yüzlerce avukat Taksim’deki Baro binası önünde toplandı. İzmir, Antalya, Adana, Diyarbakır gibi bir çok kentte de adliye ve baro binaları önünde eylemler gerçekleştirildi.

Adresi kontrol edin

Şili’de eylemciler isyan polisine ait kiliseyi ateşe verdi

Şili’de geçen yıl başlayan isyan dalgasının yıl dönümünde başlayan eylemler devam ediyor. Şili’nin başkenti Santiago’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir