Anasayfa / Haberler / ABD’de ‘Nefes Alamıyorum!” isyanı 3. gününde sürüyor

ABD’de ‘Nefes Alamıyorum!” isyanı 3. gününde sürüyor

ABD’nin Minnesota eyaletinde  bulunan Minneapolis’te George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından başlayan isyan dalgası sürüyor.

Eylemler üçüncü gününe girerken, Minnesota eyaletinin çeşitli bölgelerinde polisle eylemciler arasında çatışmalar çıktı. Polis binaları, alışveriş merkezleri ve bankalar eylemcilerin hedefindeydi.

Polis barikatını aşarak Floyd’un hayatını kaybettiği bölgedeki polis merkezine giren göstericiler, polise ait malzemeleri kendi aralarında dağıttı ve daha sonra binayı ateşe verdi. Eylemler sırasında bir kişinin polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

Minnesota Valisi Tim Walz acil durum ilan ederek bir kararnameyle Ulusal Muhafızları devreye soktuğunu açıkladı.

ABD’nin Kolorado eyâletinin başkenti Denver’da da yüzlerce kişi George Floyd’un polis tarafından öldürülmesini protesto etmek için sokaktaydı. Polis eylemcilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla saldırdı. Denver’daki eylemlerde en az iki kişi gözaltına alındı.

ABD Başkanı Donald Trump ise eylemcilere ateş açmakla tehdit etti. Trump paylaştığı tweetinde “Bu serseriler George Floyd’un anısına saygısızlık ediyor ve bunun olmasına izin vermeyeceğim. Vali Tim Walz ile konuştum ve ordunun tümüyle onun yanında olduğunu söyledim. Bir zorluk çıkarsa kontrolü üstleneceğiz ama yağma başlarsa (silahla) ateş etme de başlar” ifadelerini kullandı.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir