Anasayfa / Haberler / Fransa: Caudan’daki Renault fabrikasında grev

Fransa: Caudan’daki Renault fabrikasında grev

Renault’un Fransa’nın Fransa’nın kuzeybatısındaki Brittany’de bulunan Caudan komünündeki döküm fabrikasında yönetiminin yeniden yapılanma planını açıklayacağını ilan etmesinin ardından greve başladı. Genel Emek Konfederasyonu (CGT) sendikasının fabrika sekreteri Maël Le Goff, fabrika önünde işçilerin yaptığı genel bir kurul ile grev kararı alındığını açıkladı. Açıklamadan sonra işçiler paletlerle fabrika önünü kapatıp, “SBFM yaşamalı, Renault ve 5 milyarı kendi işçilerine ait” pankartı açarak, kapı önünde greve başladılar.

Le Goff, fabrikanın 2019 yangını sonrasında 170 milyon euroya civarında bir yatırımla yenilendiğini söyledi. Ayrıca Renault Grubu’nun geçmişten bu yana çeşitli parçaların üretimini birçok tesiste gerçekleştirerek, fabrikalar arası rekabet alışkanlığı yaratığını belirtti. 

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno le Maire’in, bir TV kanalına, “Elbette her işe özen göstereceğiz, ancak Renault’a üretim aracını uyarlama fırsatı vermek istiyoruz.” şeklinde açıklama yapması işçilerin kaygılarını büyüttü.

Renault gelecek hafta, 2 milyar civarında olacağı tahmin edilen yeniden yapılanma planını açıklayacak. Renault Brittany fabrikasında başlayan grevin bu açıklama yapılana kadar süreceği öngörülüyor. (Kaynak: Kızıl Bayrak)

Adresi kontrol edin

ABD’de polisin Walter Wallace JR adlı siyahi genci öldürmesinin ardından yeni bir isyan dalgası patlak verdi

ABD’nin Philadelphia kentinde, polisin 27 yaşındaki Walter Wallace JR adlı siyahi genci 10 el ateş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir