Vicdani Ret Derneği: Zorunlu askerlikle, orduyla, şiddetle ve militarizmle aramıza mesafe koyuyoruz

kategori:

Vicdani Ret Derneği, 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Gününde “Savaşsız Bir Dünya Hayal Etmeye Devam Ediyor ve Herkesi Bu Hayali Gerçek Kılmaya Çağırıyoruz” başlığıyla bir video paylaştı. Videoda çok sayıda vicdani retçi tarafından ortak bir bildiri okundu. Bildiride Covid-19 salgını sürecinde uygulanan ‘sosyal mesafe’ kuralına atıfta bulunularak “Zorunlu askerlikle, orduyla, şiddetle ve militarizmle aramıza mesafe koyuyoruz. Gelin bu mesafeyi beraber büyütelim” ifadeleri kullanıldı.

Videoda okunan ortak metnin tamamı şöyle:

Bir süredir covid-19 salgınının etkisindeyiz hepimiz. Salgına karşı tedbirlerle toplumsal yaşam yeniden şekillendirilmeye çalışılırken, iktidarlar politik gündemleri ve uygulamalarıyla yaşamlarımızı baskılamayı sürdürüyor.

Yaşadığımız coğrafyada, covid-19 vakasının görüldüğü ilk tarihten itibaren, farklı “önlemler” alındı. Terhis ve celp sürelerinin ertelenmesi de bu önlemlerdendi. Ancak halihazırda kışlalarda bulunan zorunlu askerlerin durumuna ve karantina sürelerinin işleyip işlemediğine, askeri birliklerde olası bir vaka sonrası yaşanacaklara dair sorular yanıtsız bırakıldı. Kışlalarda covid-19 vakalarının görüldüğüne dair haberlere de “asılsız” denildi. Bütün bunlar olurken savaş söylemleri de pratikleri de geçtiğimiz aylar boyunca devam etti..

Geçtiğimiz 15 Mayıs’tan bu yana Türkiye Devleti vicdani ret hakkını yok sayma ısrarını sürdürdü. Vicdani retçilere idari para cezası, ceza davası tehditleri devam etti. Birçok vicdani retçinin seyahat özgürlüğü kısıtlandı, çalışma ve eğitim hakkı engellendi. Anayasa Mahkemesi etkin bir mekanizma olmaktan giderek uzaklaşarak, vicdani ret başvurularını yok sayma ısrarını sürdürdü.

Bu yaşananlara rağmen 1 yıldan bu yana yeni vicdani ret açıklamaları yapıldı. Retçilerin yargılandığı davalarda, vicdani reddin bir insan hakkı olduğu vurgulandı. Farklı şehirlerden vicdani retçiler bir araya geldi, savaş karşıtlığını, şiddeti konuştu, tartıştı.

Bugün birbirimizden uzakta olmak durumunda kalsak da vicdanımızın ortak sesiyle, barış için sesleniyoruz herkese. Kendi sağlığımız ve toplum sağlığı için tedbirlerimizi alıyor, sosyal mesafemizi koruyoruz. Ama sosyal mesafenin yaşamlarımız için yeterli olmadığını da biliyoruz.

Bu yüzden, bu videoyu izleyen ve savaşsız bir dünya hayalimizi paylaşan herkesi “mesafeleri” büyütmeye çağırıyoruz. Zorunlu askerlikle, orduyla, şiddetle ve militarizmle aramıza MESAFE KOYUYORUZ.

Gelin bu mesafeyi beraber büyütelim.

15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günümüz kutlu olsun!

Ordusuz, savaşsız, şiddetsiz bir dünya için vicdani ret!

Vicdani Ret Derneği

15 Mayıs 2020


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir