Dev Yapı-İş: Hasan’ın katili “Çarklar Dönecek” diyenlerdir

kategori:

Dev Yapı-İş Avrupa Yakası temsilcisi, Hasan Oğuz Galataport Şantiyesinde çalışırken geçirdiği kalp krizi sonrası tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Dev Yapı-İş Hasan Oğuz’un tüm belirtilerinin COVID-19 olduğunu ve o yönde tedavi uygulandığını ve raporlarında ölüm sebebi olarak “bulaşıcı hastalık” yazdığını belirtti.

Dev Yap-İş açıklamasında “Hasan Oğuz, 20 Mart günü işçilerin COVID-19’a karşı hiçbir önlem alınmadığı gerekçesiyle iş bıraktığı Galataport şantiyesinde çalışıyordu. Şantiye’de 3 Nisan günü 3 pozitif vaka çıkmasına rağmen üretin durdurulmamış, işçiler çalışmaya zorlanmıştı. ” ifadelerini kullandı.

Dev Yap-İş’in açıklamasının tamamı şöyle:

DEV YAPI-İŞ Avrupa Yakası temsilcimiz, genç işçi önderi Hasan Oğuz’u “bulaşıcı hastalık” sebebiyle yitirdik.
Hasan Oğuz, 20 Mart günü işçilerin COVID-19’a karşı hiçbir önlem alınmadığı gerekçesiyle iş bıraktığı Galataport şantiyesinde çalışıyordu. Şantiye’de 3 Nisan günü 3 pozitif vaka çıkmasına rağmen üretin durdurulmamış, işçiler çalışmaya zorlanmıştı. Hasan 7 Nisan günü kalp krizi geçirdi. Tüm belirtileri COVID-19’du ve o yönde tedavi uygulandı. Hasan’ın raporlarında ölüm sebebi olarak “bulaşıcı hastalık” yazıyor.
Öfkemiz üzüntümüzden büyük!
• Soruyoruz, bu salgın günlerinde Galataport inşaatına devam etmek çok mu gereklidir?
• Şantiyede pozitif vaka çıkmasına rağmen iş neden tatil edilmemiş, işçilere neden test yapılmamıştır?
• Şantiyede vaka sayıları artarken bu ölüm çukuru faaliyetlerine daha ne kadar devam edecektir?
Şu andan itibaren yapılması gerekenler son derece nettir. Aklın, bilimin ve gerçeğin karşısında daha fazla durmayın, Hasan’ın canına kıydınız, daha fazla Hasan’ları katletmeyin!
• Hasan gibi nice genç arkadaşlarımızın çalıştığı bu şantiye derhal mühürlensin, tüm işçilere ücretli izin verilsin!
• Şantiyede çalışan tüm işçiler testten geçirilsin!
• Şantiyede pozitif vaka çıkmasına rağmen işe devam kararı veren tüm yöneticiler ve buna cevaz veren siyasi iktidarın temsilcileri yargılansın!


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir