Anasayfa / Haberler / Lübnan’da mahpuslar ‘serbest bırakılma’ talebiyle isyan çıkardı

Lübnan’da mahpuslar ‘serbest bırakılma’ talebiyle isyan çıkardı

Lübnan’ın Trablus kentinde bulunan Qoubbeh Hapishanesi’nde mahpuslar dün koronavirüs (Kovid-19) salgınında ölüme terk edilmeye karşı serbest bırakılma talebiyle isyan başlattı. Kapasitesi 250 kişi olduğu halde 600 ile bin 100 arası tutuklunun bulunduğu hapishanede, tutuklar yataklarını ve hücrelerindeki eşyaları ateşe verdi. Hapishanede dumanların yükseldiğini gösteren videolar da sosyal medyada dolaşıma girdi.

Mahpuslara yönelik sabah saatlerinde kolluk kuvvetlerinin saldırdığı, koğuşları basılan mahpuslar arasında yaralananların olduğu öğrenildi.

Eylemlere paralel olarak, mahpus yakınları, aktivistler ve insan hakları savunucuları cezaevi önünde toplanarak, sloganlarla mahpuslara destek verdi. Hapishane önünde toplananları engellemeye çalışan askerler ile aileler arasında çatışma yaşandı.

İlk önce Lübnan Dağı’ndaki Roumieh Cezaevi’nde başlayan eylemler, Bekaa’daki Zahleh Cezaevi ve ardından Trablus’a taşındı. (Kaynak: Mezopotamya Ajansı)

Adresi kontrol edin

Doğu Kudüs’te evlerinden çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya olan Filistinlilerle dayanışmak için düzenlenen eyleme polis saldırdı

İsrail’de barış yanlısı İsrailli aktivistler tarafından, zorunlu göç tehdidiyle karşı karşıya olan Doğu Kudüs’ün Şeyh …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir