Anasayfa / Haberler / Sanel Elektronik ve Fontana Kalıp fabrikalarında koronavirüs önlemlerinin alınmaması nedeniyle grevler başladı

Sanel Elektronik ve Fontana Kalıp fabrikalarında koronavirüs önlemlerinin alınmaması nedeniyle grevler başladı

İstanbul Maltepe’de bulunan yaklaşık 160 işçinin çalıştığı Sanel Elektronik fabrikasında bir işçide Koronavirüs testi pozitif çıkarken, patronun üretimi durdurmaması ve gerekli önlemleri almaması üzerine işçiler greve çıktı. Fabrikada örgütlü Birleşik Metal-İş tarafından dün işçilere gönderilen mesajda, işverenle konunun müzakere edildiği fakat hayati önem arz eden durumda gerekli önleyici ve koruyucu tedbirlerin alınmadığının tespit edildiği belirtilerek, işçilerin 30.03.2020 tarihi itibariyle İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 13. maddesinde gereğince çalışmaktan kaçınma hakkını kullanacağı söylendi.

Sendika kararı sonrası Sanel Elektronik işçileri iş yerine, çalışmaktan kaçınma haklarını kullandıklarını belirten dilekçe gönderirken, işçiler bu sabah itibariyle üretimi durdurdu. Öte yandan Gebze’de bulunan Fontana Kalıp Fabrikasında da bir işçinin koronavirüs şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı, test sonuçları gelene kadar işçilerin üretimi durdurarak fiili greve başladığı belirtiliyor.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir