Sarar fabrikası işçileri, koronavirüse karşı önlem alınmaması üzerine yarım saat üretimi durdurdu

Eskişehir Sarar Giyim fabrikasında çalışan işçiler koronavirüse karşı işyerlerindeki durumu değerlendirdi. Temizliğinden, yemeğine birçok soruna değinen işçiler, önlemsizliğe karşı bu sabah yarım saat üretimi durdurdu.

Yönetimin sabahları ateş ölçümlerinin yapılacağını duyurduğunu ancak henüz kontrollerin yapılmadığını söyleyen işçiler, “Servisler geçen hafta dezenfekte edilmiş ama malum bir gün sürüyormuş dezenfektanın etkisi. Tuvaletler çok kötü durumda. Girişine bir dezenfektan koyuldu ama 1 saat sonra bitiyor ve arkası gelmiyor. Yemekler desen zaten kötü, alüminyum tabaklarda yiyoruz ne kadar mantıklı? Yerler siliniyor ama haftada bir. Üstelik fabrikanın iç tarafları silinmiyor. Fabrika dört köşeden mi ibaret sanki?  Her yer toz içinde ve doğal olarak elimiz hep yüzümüze gidiyor kaşındığı için. Su doldurduğumuz sebiller iğrenç durumda. Bugün söylemişler ve dikkat edilecekmiş. Ya bir insan ölmeden önce yapmaları gerekenleri bizim mi söylememiz gerekiyor ki?” diyerek fabrika içindeki duruma isyan ediyor.

Öz İplik-İş Sendikasının örgütlü olduğu işyerinde işçiler sendikanın da bu süreçte sessiz kaldığını belirterek, “Bu fabrikanın bir sendikası var,  ağırlığını koyup bunları yaptırma zorunluluğu yok mu? Fabrikada bir kişi hastalığa yakalansa hepimiz heba olacağız. Hepimizin bir ailesi var, maalesef onlara da bizden bulaşacak” dedi.

Müdürlerinin kronik rahatsızlığı olanlara ücretsiz izin vereceğini söyleyen bir başka işçi de, “Birçok insan ev geçindiriyor. Bir gün çalışmasa, günlüğünü düşünüyor. Biz işçiler olarak sağlıklı olabilmemiz için en azından geçici bir süre ücretli izin ya da sokağa çıkma yasağı istiyoruz. Bu da bizim en doğal hakkımız” diye konuştu.

İşçilerin iş durdurduğu sırada müdürün konuşmak istediğini ve “Strese gerek yok, her şeyin önlemini daha iyi alacağız. Her şeye dikkat edeceğiz, siz çalışmaya devam edin” dediği aktarıldı.

Sendikayla görüşen işçiler, koşullar değişmezse istifa edeceklerini söyledi. Sendikacılar ise, “Sendikadan istifa edince bu hastalık geçecek mi?” diye sordu. (Kaynak: Evrensel)


Yorumlar

“Sarar fabrikası işçileri, koronavirüse karşı önlem alınmaması üzerine yarım saat üretimi durdurdu” için bir yanıt

  1. […] 19.03 Workers at the Sarar textile factory ignored the advice of their trades union and stopped production for half an hour to protest the fact no action was being taken to protect them against the virus. They wanted guarantees the premises would be cleaned. There was no disinfectant at the entrance and hygiene conditions in the canteen are poor. (yeryuzupostasi.org) […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir