Tutsakların Sesi Platformu: Bütün tutsaklar tahliye edilmeliler

kategori:

Tutsakların Sesi Platformu (TSP), “Koronavirüs (Covid -19) salgınının yarattığı hayati tehlikeyi dikkate alarak, tutsakların yaşamına mal olmaması için, bütün tutsaklar tahliye edilmeliler” dedi.

Yazılı açıklama yapan Tutsakların Sesi Platformu, “Hapishanelerin fiziksel yapıları itibarıyla bile başlı başına bir ‘sağlık sorunu’ vardır. Hal böyle iken İran’daki durum örnek alınmalı, bütün ülkeler tutsakları serbest bırakmalıdır. (İran 54 bin tutsağı serbest bıraktı.) Kaldı ki, Türkiye ve Kürdistan’da durum çok daha vahimdir. Hapishaneler tıka basa doludur. 3 kişinin kalması gereken yerde 6 kişi kalmaktadır. Mahkumlar nöbetleşe uyumaktalar. Hem yerleşim hem de kullanım alanı yeterli olmadığı gibi, hijyenik bir ortam da yoktur. Sağlık sorunları çözülemeyen, sağlıklı beslenemeyen, hücrelerde tutulan tutsakların Koronavirüse yakalanma riskleri çok daha yüksektir” diye kaydetti.

Koronavirüsün hapishanelere sıçraması durumunda vahim sonuçlara yol açacağı ifade edilen açıklamada, “Göz göre göre bu gerçeğe sessiz kalınmamalı. Okulların tatil edildiği, yürüyüş, gösteri, toplantı, panel, konser, sinema ve tiyatroların yasaklandığı bir dönemde yaşanacak her türlü olumsuzluktan Türk devleti sorumlu olacaktır. Türkiye ve Kürdistandaki hapishanelerde 1343 hasta tutsak bulunmaktadır. Bunların 344’ü ağır hastalardır. Bu tutsakların tedavisi hapishanelerde mümkün görünmemektedir.Hasta tutsakların tümü ilk etapta tahliye edilmelidir. Çünkü hasta tutsakaların risk oranı normal insana göre onlarca kat daha fazladır. Yukarıda işaret ettiğimiz bütün bu yaşamsal sorunlardan dolayı, Adalet Bakanlığı derhal zaman kaybetmeden bütün tutsakları tahliye etmelidir” diye belirtildi. (Kaynak: ETHA)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir