8 Mart’ta kadınlar pek çok şehirde sokaktaydı

kategori:

Bu yıl da 8 Mart’ta kadınlar Türkiye’nin dört bir yanında sokaklardaydı. İstanbul, Ankara, Manisa, Mersin, Şırnak ve Diyarbakır gibi pek çok kentte on binlerce kadın patriyarkaya karşı alanları doldurdu. İstanbul’daki geleneksel feminist kadın yürüyüşüne polis saldırdı, 34 Kadın gözaltına alındı.

İstanbul

İstanbul’da ilk eylem Kadıkyö’de gerçekleştirildi. 8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla Kadıköy’de Beşiktaş İskelesi önünde bir miting düzenlendi. Renkli kıyafetleriyle, hazırladıkları dövizlerle alanı dolduran kadınlar, krize, şiddete, savaşa, eşitsizliğe, kazanılmış haklarına yönelik saldırılara karşı, “Krize ve şiddete karşı isyandayız. Tüm dünyada ayaktayız” sloganıyla bir araya geldi. Kürtçe ve Türkçe dövizler taşınan eylemde “Barış için ısrar ediyoruz”, “Kadın kadının yurdudur, göçmen kadınlar kız kardeşimizdir”, “Eşit işe eşit ücret istiyoruz”, “Faturalara değil ücretlere zam”, “Adım Cemile”, “Gücümüz birliğimiz” mesajları öne çıktı.

İstanbul’da akşam saatlerinde ise yasağa ve engellemelere rağmen rağmen kadınlar Feminist Gece Yürüyüşü için bir araya geldi. Polisin sabah saatlerinden itibaren İstiklal Caddesi’ni bariyerlerle kapatması üzerine İnsan Hakları Derneği önünde toplanan kadınlar “Patriyarkaya karşı gücümüz Feminist mücadele” yazılı pankart açtı. İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarından yürüyen kadınlar 18.30’da Sıraselvilere ulaştı. Burada polisin barikat kurarak İstiklal caddesine girişi engellenen kadınlar bekleyişlerini sürdürdü. Giderek sayıları artan kadınlar Sıraselviler’de uzun süren bekleyişin ardından kadınlar Karaköy’e doğru yürüyüşe geçti.

Sıraselviler’de polis barikatına yüklenen kadınlara ise polis biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. Polis saldırısında 34 kişi gözaltına alındığı öğrenildi.

Ankara

Ankara’da feminist gece yürüyüşü Sakarya caddesinde gerçekleştirildi. Kadınlar ellerinde “Patriyarkanın belasıyız, feminist isyandayız” yazılı pankartla Sakarya Caddesi’nde yürüyüş gerçekleştirdi. Kadınlar yürüyüş boyunca “Gelsin koca, gelsin baba, gelsin devlet, gelsin cop; inadına isyan, inadına isyan, inadına özgürlük”, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz!” sloganları attı.

Mersin

Bu yıl Mersin’de 5. si gerçekleşen feminist gece yürüyüşü saat 19.00’da Kushimato Sokağı’nda başladı. Kadınlar buluşma noktasından Özgecan Aslan Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi. Kadınlar yürüyüşlerini ellerinde “Yaşamdan yanayız, feminist isyandayız” yazılı pankart taşıdı.

Yürüyüşte sık sık “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Genel ahlak kimin ahlakı” sloganları atıldı. Çekilen halaylar ve sloganlarla devam eden eylem okunan basın açıklamasının ardından sona erdi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir