Anasayfa / Haberler / Özak Tekstil’de işçiler işten atmaya karşı grev yaptı patron geri adım atmak zorunda kaldı

Özak Tekstil’de işçiler işten atmaya karşı grev yaptı patron geri adım atmak zorunda kaldı

Urfa’da bulunan Özak Tekstil fabrikasında işçilerin Öz İplik-İş sendikasından DİSK/Tekstil sendikasına geçmesi patron baskısını artırdı. Patronun bir işçiyi işten atacağını haber alan işçiler üretimi durdurdu ve “Arkadaşımız yanımıza gelene kadar işbaşı yapmayacağız” dedi. İşçilerin bu kararlı tutumu patrona geri adım attırdı.

Evrensel’in haberine göre işçiler, “Artık hiçbir şey bizi kararımızdan döndüremez. Patron bizi caydırmaya çalışırken daha da kenetledi, örgütlülüğün ne kadar önemli olduğunu çok daha iyi anladık” dedi.

Özak patronu, vardiya bitimine bir saat kala DİSK/Tekstil üyesi bir işçiyi görüşmeye çağırdı ve bu görüşmede işçinin işten çıkarılacağını söyledi. İşten çıkarılmak istenen işçi önüne konulan kağıtları imzalamayı reddetti. Bu haberin fabrika içerisinde yayılmasının ardından ise diğer işçiler bütün bölümlerde hızla iş durdurarak fabrika yönetiminin bulunduğu bölüme doğru yürüyüşe geçti. Fabrikanın tamamına yakınında bir saat boyunca süren iş durdurma eyleminin ardından yönetim, işçiyi işten atmaktan vazgeçmek zorunda kaldı.

İş durdurma çağrısı yapan işçilerden birkaçı daha fabrika yönetimince görüşmeye çağırılarak işten çıkarılma ile tehdit edildi.

Evrensel’e konuşan işçiler “Artık kimse bizi yolumuzdan döndüremez. Örgütlü hareket edince ne yapabileceğimizi gördük. Birliğimizi bozmayacağız ve DİSK/Tekstil’de örgütlenmekten vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Özak işçileri, 8 Mart Pazar günü DİSK/Tekstil üyesi işçilerle Urfa Barosu konferans salonunda toplantı yapacaklarını duyurdu.

Adresi kontrol edin

Kuzey Denizi’ndeki açık deniz tesislerinde çalışan işçiler fiili greve başladı

Kuzey Denizi’ndeki bir dizi tesisteki işçiler, artan yaşam maliyetleri karşısında ücret artışlarını güvence altına almak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.