Kürt siyasetçi ve yazar Mahmut Alınak tutuklandı, polisler tarafından zorla kelepçe takılmak istendi

kategori:

Kars’ta dört gün önce gözaltına alınan Kürt siyasetçi ve yazar Mahmut Alınak, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

Gazete Karınca’nın haberine göre Mahmut Alınak, 13 Şubat’ta Kars’taki evine yapılan baskınla gözaltına alınmış, avukatı aracılığıyla mesaj gönderen Alınak, “Onur kavgası çocukluğumdan beri hep benim bir parçam oldu. Ben onur kavgasındayım. Benim gibi aydınların tutuklanması gerekiyor. Beni merak etmeyin” demişti.

“Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alınan Alınak’ın dosyasına gizlilik kararı konulmuştu. Mahmut Alınak’a emniyette “Mehmet Tunç ve Bêkes” kitabının gelirini Mehmet Tunç’un ailesine bağışlaması, akrabaları ile yapılan sohbetler, hükümete yönelik eleştirel yazıları, husumetli iki ailenin barışına aracılık teklifi ve Diyarbakır’da çöp taşıyıcıları ile birlikte çöp toplayarak kamuoyu nezdinde duyarlılık oluşturma yönündeki girişimleri suç unsuru olarak gösterilmişti.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Alınak, savcılık ifadesinin ardından “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Alınak, sevk edildiği hakimlikçe aynı gerekçeyle tutuklandı. Tutuklama kararının ardından Alınak’a polisler tarafından zorla kelepçe takılmak istendi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir