Anasayfa / Haberler / Kolombiya’da Kasım ayından bu yana 4. kez genel grev ilan edildi: Sokağa çıkan eylemcilere polis saldırdı

Kolombiya’da Kasım ayından bu yana 4. kez genel grev ilan edildi: Sokağa çıkan eylemcilere polis saldırdı

Kolombiya’da hükümetin neoliberal politikalarına karşı eylemler devam ederken, sendikalar 21 Kasım’dan bu yana 4. kez genel grev ilan etti.

Ülkedeki en büyük sendika Kolombiya Birleşik İşçi Merkezi (CUT) tarafından ilan edilen genel grev nedeniyle kitleler, dün (21 Ocak) başkent Bogota başta olmak üzere pek çok kentte sokaklara çıktı. İşçilerin yanı sıra öğrencilerin de katıldığı eylemlerde polisin saldırıları sonrasında çatışma çıktı.

Başkent Bogota’nın merkezinde düzenlenen konserin ardından dağılmayan kitleye kolluk güçleri biber gazı, ses bombası ve tazyikli suyla saldırdı. Kitleler ise barikatlar kurarak taşlar, molotof kokteyli ve havai fişekle saldırıya karşılık verdi ve saatlerce polisle çatıştı. Polis saldırıları sonucu 7 kişinin yaralandığı, 86 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Sendikaların talepleri arasında vergilerin hafifletilmesi, özelleştirmelerden vazgeçilmesi, emeklilik ve ücretler üzerine yasanın iptal edilmesi bulunuyor. Öte yandan, ESMAD’ın dağıtılmasının talep edildiği eylemlerde yerli halk, insan hakları aktivistleri ve silah bırakan eski FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) gerillalarına yönelik cinayetler ve hükümetin bunlara yönelik politikaları da protesto ediliyor.

Adresi kontrol edin

Berlin’de Køpi Wagenplatz kamp alanının tahliyesine karşı binlerce kişi sokağa çıktı

Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Kreuzberg bölgesinde, anarşistlerin ve diğer radikal hareketlerin 1990 yılından beri kullandığı Køpi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir