Vicdani Ret Derneği’nden Libya tezkeresi ile ilgili açıklama: Libya’da, Her Yerde Savaşa Hayır

kategori:

Vicdani Ret Derneği, bugün mecliste kabul edilen Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkereye karşı bir açıklama yayınladı. “Savaşa ve savaşlara olur veren tezkerelere karşıyız.” denilen açıklamada ” İç savaşın hüküm sürdüğü Libya konusunda kamuoyunda yürütülen tartışmalar her ne kadar tarihe dayandırılıp meşruluk aransa da savaşın meşruluğu olamaz.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Savaş ölüm, acı, gözyaşı ve her türlü ahlaki değerin yıkımı demektir. Savaşa ve savaşlara olur veren tezkerelere karşıyız.

Savaş, iyiden iyiye egemenlerin elinde istedikleri zaman ezilenlerin hayatına kastedebileceği bir oyuncak haline gelmiştir. Eğer “büyük oyun” aranıyorsa bunu komplo teorilerinin gizli perdelerinde değil iktidarın, insanların canlarını istedikleri gibi sahaya sürmelerinde ve buldukları her verimli toprağı savaş alanına çevirmesinde aranmalıdır.

Bugün mecliste Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi kabul edildi. İç savaşın hüküm sürdüğü Libya konusunda kamuoyunda yürütülen tartışmalar her ne kadar tarihe dayandırılıp meşruluk aransa da savaşın meşruluğu olamaz.

Bundan yaklaşık 9 sene önce NATO’nun Libya’ya saldırısı gündeme getirildiğinde dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, ”NATO Libya’ya müdahale etmeli midir? Böyle bir saçmalık olur mu yahu? NATO’nun ne işi var Libya’da? Bakın Türkiye olarak biz bunun karşısındayız, böyle bir şey konuşulamaz, böyle bir şey düşünülemez” demişti. Biz de bu vesileyle soruyoruz, TC’nin ne işi var Libya’da?

Savaş ölüm, acı, gözyaşı ve her türlü ahlaki değerin yıkımı demektir. Böyle bir konunun konuşulmaması dahi gerekirken meclis Libya’ya asker gönderilmesine olanak sağlayan tezkereyi kabul etti. Tekrar ve tekrar söylemek istiyoruz ki savaşa ve savaşlara olur veren tezkerelere karşıyız.”


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir