Ali Kitapcı’nın yoldaşları: Bu ithamlarda bulunanlar mutlaka hesap verecekler

kategori:

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi yönetiminin “terör örgütü üyesi” ithamında bulunduğu, 10 Ekim katliamında yaşamını yitiren Ali Kitapcı’nın ailesi ve yoldaşları bir basın toplantısı düzenledi.

Ankara’da bulunan Mülkiyeliler Birliği’nde gerçekleşen toplantıda Ali Kitapcı’nın ailesi ve yoldaşları adına ortak açıklamayı Iraz Emel Kitapcı okudu. Açıklamada “

“Kamuoyunun ve bizlerin vicdanını rahatlatacak bir karar hala çıkmamışken, katledilen 103 canımızdan biri olan Ali Kitapçı’nın anısını yaşatmak için basılan ve şu anda da yasal olarak dağıtımı satışı yapılan kitap hakkında cezaevi yönetimi ‘terör’ ifadesini kullandığını biz ailesi ve arkadaşları olarak öğrendik.

IŞİD tarafından yapılan katliamın ardından, ülke genelinde 3 günlük yas ilan edilmişken ve 103 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın mağdurlarından biri olan Ali Kitapcı hakkında bugüne kadar bu yönde herhangi bir soruşturma olmamasına, bir sendikacı ve anarşist olarak bütün politik faaliyetlerini açık ve meşru bir zeminde yürütmesine rağmen kitlesel bir mitingde düzenlenen alçakça bir saldırıda yaşamını yitirmişken nasıl oluyor da terör örgütü üyesi olarak itham edilebiliyor?” ifadeleri kullanıldı.

Açıklama ayrıca “Ali Kitapcı’yı da onun fikirlerini de 10 Ekim karanlığında katledilen tüm canlarımızı da yaşatmaya devam edeceğiz. Katledilen yakınlarımızın canlarımızın hatıralarına saygısızlık etmelerine asla izin vermeyeceğiz. Bu ithamlarda bulunanlar mutlaka hesap verecekler.” denildi.

Geçtiğimiz günlerde Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan trans mahpus Esra Arıkan’a posta yoluyla gönderilen Meydan Gazetesi’ni hapishaneye alınmamıştı. Cezaevi yönetimi tarafından verilen kararda 10 Ekim  Ankara Gar Katliamında yaşamını yitiren anarşist demiryolu emekçisi Ali Kitapcı ile ilgili “terör örgütü üyesi” ithamında bulunulmuştu. Kararda Ali Kitapcı’nın hayatını anlatan “Bizim Ali – Anarşist Bir Demiryolcunun Hikayesi” adlı kitap hakkında gazetede yayınlanmış röportaj ile ilgili “terör örgütü üyesinin hayatından alıntılar yapılarak, övgüyle bahsedildiği” ifadeleri kullanılmıştı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir