Kadınlar Las Tesis gösterilerini hedef alan TGB’ye kiminle dans ettiklerini gösterdi

Vatan Partisi’nin gençlik örgütü olan ve üniversitelerde yıllardır gerçekleştirdikleri provokasyonlar, hükümet yanlısı ve ırkçı söylemleri ile bilinen Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Ankara Üniversitesi’nde Şilii’deki Feminist örgüt Las Tesis’in başlattığı ve daha sonra dünyaya yayılan danslı protesto eylemlerini hedef alan bir basın açıklaması gerçekleştirmek istedi.

Üniversiteli kadınların yarın Cebeci Kampüsü’nde yapacakları Las Tesis eylemini hedef alarak gerçekleştirilen basın açıklamasında “Kiminle dans ettiğinizin farkında mısınız?” yazılı pankart açıldı. Devletin erkek şiddetine karşı tutumunu eleştiren kadınları hedef gösteren provokatif basın açıklamasına mor boyalarıyla müdahale eden kadınlar, TGB’lilerin ve sivil polislerin saldırısına uğradı. Saldırıda 8 kadının gözaltına alındığı açıklandı.

Gözaltılar sonrası Üniversiteli Kadın Kolektifi twitter hesabından” Faşist, kadın düşmanı TGB’nin üniversiteli kadınların yarın Cebeci Kampüsü’nde yapacakları Las Tesis eylemini hedef alarak yaptıkları basın açıklamasına kadınlar mor boyalarıyla kiminle dans ettiğini gösterdi,8 kadın gözaltına alındı dansımızla, isyanımızla her yerdeyiz #lastesis paylaşımında bulundu.

Geçtiğimiz günlerde kadınlar İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere pek çok yerde eylemler gerçekleştirmiş. İçişleri bakanının da hedef gösterdiği eylemler nedeniyle pek çok kadın gözaltına alınmıştı.

Kadınların yarın Cebeci Kampüsünde gerçekleştireceği eyleme yönelik provokatif basın açıklaması TGB’nin twitter hesabından “Ankara Üniversitesi’nde “Las Tesis” dansı adı altında devlet düşmanlığı yapılmasına izin vermeyiz!” ifadeleriyle duyurulmuştu.

TGB Konya teşkilatına ait Twitter hesabında da, Konya’daki kadınların Las Tesis performansına ait görüntüler alıntılanarak, “Türkiye Cumhuriyeti, Türk polisi, Türk yargısı katil ya da tecavüzcü değildir. Bu ithamlarla devletimizi, polisimizi ve yargı organlarımızı suçlayan anlayışı reddediyoruz. Kadının sorununun çözümü devleti, polisi ve yargıyı mahkum etmekte bulunamaz” paylaşımında bulunulmuştu.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir