Irak’ta eylemler devam ediyor: Devlet kurumları ve parti binaları ateşe verildi

Irak hükümetine karşı Ekim ayı başında başlayan protestolar devam ediyor. Yolsuzluk, yoksulluk, işsizlik gibi sosyal ve siyasal sorunlardan yönetimi sorumlu tutan kitleler, devlet terörüne ve katliamlara karşı da sokaklara çıkıyor.

Ülke çapında 500’den fazla kişinin katledildiği protestolarda binlerce kişi yaralanırken, dün de Zikar vilayetindeki protestolara çeteler saldırdı. Muhammed el-İsami adlı bir kişinin öldürüldüğü saldırılarda yaralananlar oldu.

Eylemlerde daha önce de hedef alınan siyasi parti binaları ve devlet kurumları, dün bir kez daha kitlelerin hedefindeydi. AA muhabirinin aktardığına göre, Zikar’ın merkezi Nasıriye’de protestolar yapılırken, siyasi parti ve devlet binaları ateşe verildi.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Özel Görevler Grubu Merkezi ve Vilayet Meclisi Güvenlik Komitesi Başkanı Cebbar Musevi’nin ofisi protestocular tarafından yakıldı. Ayrıca, Nuri Maliki’nin Dava Partisi, Bedir Tugayları Örgütü Merkezi, Asaib Ehli’l-Hak Hareketi Merkezi ateşe verildi.

Basra vilayetinde de Al-Maqar bölgesindeki yerel hükümet binası kitleler tarafından kuşatıldı. Öğlen başlayan ve akşam geç saatlere kadar devam eden eylemde, kolluk güçlerinin biber gazı ile saldırısı üzerine yaralananlar olduğu öğrenildi.

Öte yandan Şii lider Ayetullah Ali Sistani, ülkedeki krizi atlatabilmek için erken seçime gidilmesi gerektiğini öne süren bir açıklama yaptı. Sözcüsü tarafından duyurulan açıklamada, devlet yetkilileri “derhal yeni bir hükümet kurmaya” çağrıldı. (Kaynak: Kızıl Bayrak)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir