Anasayfa / Haberler / Fransa’da emeklilik reformuna karşı genel grev 12. gününde sürüyor

Fransa’da emeklilik reformuna karşı genel grev 12. gününde sürüyor

Fransa’da hükümetin getirmek istediği puan bazlı emeklilik sistemine karşı başlayan  genel grev 12. gününde sürüyor.

Paris’te bugün 8 metro hattı ve 20’ye yakın metro istasyonu kapalı tutulurken, diğer metro hatları da belirli saatlerde güzergahın bazı kısımlarında çalışıyor. Paris ve çevresinde trafik sıkışıklığı nedeniyle toplam 630 kilometrelik rekor uzunlukta araç kuyruğu oluştu. 

Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketinde (SNCF) çalışan makinistlerin yüzde 61’i bugün grev yaptı. Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) Direktörü Alain Krakovitch, basına yaptığı açıklamada, grevlerin, SNCF’nin her gün 20 milyon avro zarar etmesine neden olduğunu açıkladı.

Genel Grev nedeniyle Fransa genelinde çok sayıda üniversitede bugün yapılması planlanan sınavların ertelendiği belirtildi.

Ancak sendikalar uzun süredir yarın (17 Aralık) gerçekleşecek grev ve sokak gösterileri için hazırlık yapıyor. Yarın tüm Fransa’da geniş çaplı grev ve sokak eylemlerinin gerçekleşmesi bekleniyor. Genel grevin, Noel tatili zamanı olan 24 Aralık’a kadar aynı yoğunlukla sürmesi bekleniyor.

Adresi kontrol edin

İngiltere’de 58 üniversitede akademisyenler ücretleri, çalışma koşulları ve emekli maaşlarını savunmak için üç günlük grev gerçekleştirdi

İngiltere’de akademisyenler 58 üniversitede emeklilik aylıklarındaki kesintilere ve esnek çalışmaya karşı üç günlük grev gerçekleştirdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir