Cezayir’de seçimler boykot ediliyor: Muhalifler sokağa çıktı, seçim sandıkları kırıldı

kategori:

Cezayir’de Abdülaziz Buteflika’yı istifaya zorlayan eylemlerden 8 ay sonra, bugün devlet başkanlığı seçimleri gerçekleştiriliyor. Ancak pek çok muhalif adil seçimler için gereken koşulların olmaması, pek çok kişinin siyasi nedenlerle tutuklu olması, barışçıl eylemlere yönelik kısıtlamaların sürüyor olması gibi sorunların sürdüğü gerekçesiyle seçimleri boykot ediyor.

Öte yandan muhalifler Cumhurbaşkanı adayı beş kişinin Buteflika döneminde devletin üst kademelerinde görev almış isimler olduğuna dikkat çekiyor. Bu koşullarda gerçekleşecek seçimlerin rejimin ömrünü uzatacağını belirten muhalifler uzun süredir boykot çağrılarını sürdürüyordu. Her hafta gerçekleşen eylemlerde siyasetçiler ve Buteflika rejiminin yakın çevresindeki patronlar kast edilerek “Çetelerle seçim olmaz”, “Hepsi görevden alınmalı” sloganları atılıyordu. Buna karşı boykot çağrısı yapan muhaliflere karşı gerçekleşen polis baskınlarında onlarca kişi tutuklandı.

Bugün de Cezayir’in pek çok noktasında eylemler gerçekleştiriliyor. Seçim merkezlerinin kapısını açmasına 24 saat kala başkent Cezayir’de toplanan protestocular “Seçim yok!” sloganları attı. Sabah saatlerinde Cezayir’deki Berberilerin çoğunlukta yaşadığı Kabylie bölgesinde iki sandığın dağıtıldığı ve oy pusulalarının yırtıldığı belirtiliyor. Bejaia kentinde de oy sandıklarının kırıldığı ve seçmen listesinin bir bölümünün tahrip edildiğini öğrenildi.

Seçimlere katılımın her zamankinden düşük olacağı ve seçimlerden sonra eylemlerin devam edeceğini düşünülüyor. Yurt dışında oy kullanan pek çok Cezayirlinin de seçimleri boykot ettiği ve katılımın düşük olduğu öğrenildi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir