Finlandiya’da posta işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı

kategori:

Finlandiya’da 9 bin postacının 11 Kasım günü başlattığı ve diğer iş kollarındaki işçilerin destek verdiği grev, sendikanın taleplerinin kabul edilmesiyle sona erdi.

Evrensel’in haberine göre posta işvereninin üyesi olduğu Palta, sınıf dayanışması sonucu geri adım atmak ve 700 posta çalışanın ücretlerini düşürme kararından vazgeçmek zorunda kaldı.

Anlaşmaya göre postanenin iştirakçi şirketi Posti Palvelut’a devredilen posta çalışanlarına Sanayi Federasyonunun değil, posta çalışanlarını örgütleyen PAU federasyonunun sözleşmesi uygulanacak.

Sanayi Federasyonun sözleşmesinin uygulanması durumunda 700 postacının ücretleri en az yüzde 30 oranında düşürülecekti. İşveren daha sonra da 8 bin postane çalışanının daha ücretlerini düşürmeyi planlıyordu.

Uzlaşmaya varılmasının ardından bir açıklama yapan PAU Başkanı, paket tasnif bölümlerinde çalışan 700 emekçinin sorunlarının çözümünden sonra işverenle 10 bin posta çalışanını kapsayacak toplu iş sözleşmesi görüşmelerine başlayacaklarını söyledi.

İşverenin, sendikanın taleplerini kabul etmesinde diğer iş kollarında çalışan emekçilerin dayanışma grevlerine gitmeleri etkili oldu.

Havacılık Federasyonu (IAU), Araç ve Nakliye İşçileri Federasyonu (AKT) ve Denizciler Federasyonu işçiler, 18 Kasım’dan itibaren postaneden gelen mektup ve paketleri taşımayı durdurdu. İşçiler, mektup ve paketleri araç ve tırlara almadı, gemilere yüklemeyi reddetti.

25 Kasım günü, postacıların grevinin ikinci aşamaya geçmesiyle birlikte gemiciler işi tamamen durdurdu. Finlandiya bandıralı gemilere yolcu ve yük almadı. Gemiler limanlarda bekletildi. Böylelikle Finlandiya’nın ihracatının üçte biri durdu.

Hizmet sektöründe örgütlü federasyon PAM, 25 Kasım’dan itibaren üyelerinin postaneden gelen paket ve mektupları alım ve teslimini yasakladı.

Gıda İşçileri Federasyonu da (SEL), postaneden gıda satan şirketlere gönderilecek tüm paketlerin dağıtım ve alımını 8 Aralık gününe kadar durdurma kararı aldı.

Helsinki’de belediye otobüslerini kullanan şoförler ve atölyede çalışanlar da 25 Kasım günü saat 6.00’dan itibaren postane çalışanlarına destek vermek için işi durdurdu.


Yorumlar

“Finlandiya’da posta işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı” için bir yanıt

  1. […] Finlandiya’da posta işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı Finlandiya Grev Sanayi İşçileri Sınıf Mücadelesi 2019-12-09 Yeryüzü Postası Paylaş […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir