Kadınlar yasağa ve polis saldırısına rağmen 25 Kasım’da Taksim’deydi

kategori:

Kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde Taksim Tünel Meydanı’nda bir araya geldi. “Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok” yazılı pankartın arkasında toplanan kadınlar Asmalı Mescit Sokağı’nın girişine kadar yürüdü.

Polis eylem nedeniyle İstiklal caddesinin pek çok yerini ablukaya aldı. Kadınlar eylem boyunca “Geceleri de, sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “Jin jiyan azadi”, “Devlet elini hayatımdan çek”, “Devlet, elini bedenimden çek!” ,”Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadınlar birlikte, birlikte güçlü”, “Erkek şiddetine karşı suça ortak olma” “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!” sloganları attı.

Basın açıklamasının okunmasından önce erkekler tarafından katledilen kadınların isimleri okundu. Okunan basın açıklamasında “Biz kadınların isimlerinin ölümleriyle değil yaşamlarıyla, yaşadıkları şiddetle değil gerçekleştirdikleri hayalleriyle haber olduğu bir dünya için buradayız! Ve umudumuz birbirimizde. Umudumuz birlikteliğimizden aldığımız güçte, kadın dayanışmasında. Umudumuz her gün şiddetten uzak bir hayat için her bir nefesimizle verdiğimiz ortak mücadelede. Bundan daha ferah, daha özgür, daha eşit, kimsenin kimliğinden ötürü şiddete uğramayacağı bambaşka hayatlar hayal ederek el ele veriyoruz. Bunu biz yapmazsak kimse bizim için yapmayacak, biliyoruz. Ve hep birlikte sesleniyoruz: Bir kişi daha eksilmeyeceğiz! Yaşasın kadın dayanışması!” ifadeleri kullanıldı.

Basın açıklaması sonrası yürümek isteyen kadınlara polis biber gazı plastik mermiyle saldırdı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir