Yunanistan’da artan polis saldırılarına karşı üniversiteler grev ve işgale hazırlanıyor

kategori:

Yunanistan’da Temmuz ayında iktidara gelen sağcı Yeni Demokrasi’nin, üniversitelerin dokunulmazlığına son vermesi ve üniversitelerdeki solcu ve anarşist gruplara yönelik saldırıları sonrası eylemler ülke çapına yayılırken, ASOE Üniversitesi’ne gerçekleştirilen polis baskının ardından, bazı öğretim üyeleri ve öğrenciler greve gidiyor.

Atina’nın merkezindeki ASOE Üniversitesi’ne gerçekleştirilen polis baskını ve saldırısı bardağı sonrası Perşembe itibari ile Yunanistan’ın birçok noktasında üniversite öğrencileri ve akademisyenler greve gideceklerini açıkladı. Bazı üniversitelerde oturma eylemleri gerçekleştirilecek ve üniversitelerin bazı bölümleri işgal edilecek.

Birkaç gün önce, Atina’nın Gazi bölgesindeki bir bara baskın düzenlendi. Polis barda bulunan yaklaşık 300 kişiyi saatlerce göz altında tuttu. Olaya tanıklık edenler yüzlerce insanın saatlerce dizleri üzerinde ve elleri kafalarının arkasında birleşik halde bekletildiğini belirtiyor.

Polis şiddeti, üniversitelilerin ve muhalefetin tepkisini çekerken, Skai Televizyonuna konuşan Yeni Demokrasi’nin üst düzey yetkilisi Makis Voridis “Kanunların empoze edilmesi işleminin bazı gerekli unsurları söz konusu. Dayak bir gerekliliktir” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda bir hukukçu olan ve gençlik yıllarında askeri cuntanın gençlik yapılanmasının temsilciliğini yapan Voridis’in çıkışı, Yunanistan genelinde tepkilerin büyümesine neden oldu.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir