Anasayfa / Haberler / Bağdat’ta yolsuzluk ve işsizlik nedeniyle başlayan eylemler ikinci gününde

Bağdat’ta yolsuzluk ve işsizlik nedeniyle başlayan eylemler ikinci gününde

Irak’ın başkenti Bağdat’taki hükümet karşıtı eylemler ikinci gününde sürerken güvenlik güçleri eylemcilere saldırdı.

Bağdat’ın güneyinde yer alan Zafaraniye bölgesindeki eylemciler, yolsuzluk ve işsizliğe çözüm bulamadığı ve kamu hizmetlerindeki yetersizlik nedeniyle hükümete tepki gösterirken polis, eylemcilere karşı gerçek mermi kullandı.

Bağdat’ın kuzeyindeki Eş-Şaab ile doğusundaki Belediyat bölgelerinde de polisin eylemleri saldırdığı belirtildi.

Irak’ta başta başkent Bağdat olmak üzere çeşitli şehirlerde düzenlenen eylemlerde bugün en az yedi kişi daha yaşamını yitirdi.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Bağdat’taki eylemlerde bir çocuğun hayatını kaybettiğini bildirdi. Iraklı güvenlik ve sağlık yetkilileri ise Bağdat’taki ölü sayısını üç olarak duyurdu. Iraklı yetkililer, çatışmalarda 70 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Bir sağlık yetkilisi, Irak’ın güneyindeki Nasıriye kentinde de beş protestocu ve bir polisin hayatını kaybettiğini söyledi.

Bağdat’ta güvenlik güçlerinin, dün hükümeti protesto eden göstericilere saldırısı sonucu 3 kişi ölmüş, 100’den fazla kişi yaralanmıştı. Benzer protestolar ülkenin güneyindeki Basra, Meysan, Zikar, Divaniye ve Kerbela’da da düzenlenmişti.

Adresi kontrol edin

Şili’de Mapuche yerlilerinin Kolomb Günü’ne karşı eylemine polis saldırdı: Bir insan hakları aktivisti hayatını kaybetti

Şili’nin başkenti Santiago’da bulunan İtalya Meydanı’nda Cumartesi günü Kolomb Günü’nü protesto eden Mapuche yerlilerinin eylemine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir