Anasayfa / Haberler / Fas’ta kadınlar kürtaj yasasına karşı eylem yaptı

Fas’ta kadınlar kürtaj yasasına karşı eylem yaptı

Fas’ta kadınlar, kürtaj ve evlilik dışı cinsel ilişkiyi cezalandıran 490 sayılı kanunu protesto ederek, 490 kadın tarafından imzalanan, “Biz Fas vatandaşları, yasa dışı olduğumuzu ilan ediyoruz” başlıklı bir manifesto yayınladı. Manifestoda kadınlar, “adil olmayan köhnemiş yasayı” kendilerinin de ihlal ettiklerini ve artık toplumun değişime hazır olduğuna inandıklarını belirttiler.

Manifesto, evli olmamasına rağmen hamile kalan ve kürtaj yaptırmakla suçlanan 28 yaşındaki Faslı gazeteci Hacer Reysuni’nin duruşmasıyla aynı gün yayınlandı. Hacer Reysuni’nin Sudanlı erkek arkadaşı, bir doktor, bir hemşire ve bir hastane görevlisi de bir ay önce gözaltına alınmıştı.

Fas’ta kürtaja yalnızca annenin hayati tehlikesinin bulunması durumunda izin veriliyor. 490 sayılı yasayla, evlilik dışı ilişkilerle kürtajı cezaya tabi tutuluyor. Kürtajın yasal olmaması nedeniyle Fas’ta her gün 600-800 yasa dışı kürtaj yapıldığı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz yıl binlerce kişinin evlilik dışı cinsel ilişkiden yargılandığı ülkede, 170 kişi eşcinsel oldukları gerekçesiyle ve 73 kişi de kürtaj nedeniyle yargılanmıştı. (Kaynak: Kızıl Bayrak)

Adresi kontrol edin

Bolu’da parkta oturan Suriyelilere ırkçı saldırı

Bolu’da dün akşam saatlerinde Atatürk Orman Parkı’nda oturan 4 Suriyeli gence ırkçı saldırı düzenlendi. Olay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.