İşsiz kalan 253 madenci yer altında ve üstünde eyleme başladı

kategori:

Amasya’nın Merzifon ve Suluova ilçelerinde faaliyet gösteren maden ocağında çalışan 253 işçi işletmenin kapatılması ve işsiz kalmaları nedeniyle eyleme başladı. Rödovansla karşılığında devredilen işletmenin sözleşmesinin iptal edilmesi nedeniyle kapatılması üzerine işsiz kalan ve tazminat haklarının ödenmesi bile belirsiz bırakılan işçilerden 50’si yer altına inerek eylemi sürdürecekken, diğerleri de yer üstünde devam edecek.

İşletme önünde toplanan 253 işçiden 50’si yazdıkları dilekçeleri yetkililere bırakarak ocağa indi, açlık grevine başladı ve eylemlerine sorunları çözülünceye kadar yer altında devam edeceklerini belirtti.

Ülkenin tüm dağlarını yağmalamak üzere maden patronlarına açan, devlet işletmelerini rödovans karşılığında bu patronlara peşkeş çeken burjuva devletin sözkonusu işletmenin sözleşmesini neden iptal ettiği, başka bir şirkete mi devredeceği ya da işçilerin kazanımlarını gasbetmek için mi böyle bir yola gittiğiyse henüz bilinmiyor.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Merzifon Yeni Çeltek Şube Başkanı Cemil Güven, maden işletmesinin sözleşmesinin iptal edildiğini ve burada çalışan bütün işçilerin işsiz kaldığını söyledi. Güven, “Bu işletme 2013 yılında rödovans karşılığında verildi. Biz eylem yapıp maaş almaktan öte bu işin çözülmesini istiyoruz. Bize yapacağınız iyilik, bir maaş ödemek, iki maaş ödemek veya bizim eylemimize son verdirmek değil, bu işi çözün biz de rahat edelim siz de rahat edin. Sözleşme iptal olduğu için buradaki 253 kişi de işsiz kalıyor. Biz 1 aydır uğraşıyoruz. Her noktaya en az 10 kere gittik. Hiçbir yerden net olarak siz şurada çalışacaksınız, işiniz şu, sosyal haklarınız şu denmedi. Bizim geriye dönük tazminatlarımız kimse tarafından net olarak belirtilmedi. Hep yuvarlak bir çember içerisinde anlatıldı. Bugün itibariyle gerçek şu bugün itibarıyla buradaki 253 kişi işsiz. Okullar açıldı, sabah bütün herkes çocuklarının elinden tuttu okula gitti. Oysa biz buraya eyleme geldik. Bizim ailemizin çocuklarımızın bildiği bir gerçek var, yarın bu insanlar işsiz” dedi.

12 yıldır Yeni Çeltek’te çalışan Rıdvan Yavuz da “Yer altındaki arkadaşlar çıkana kadar, açlık grevi sona erdirilene kadar, bizim için olumlu bir şeklide sona erdirilene kadar biz de burada arkadaşlarımızın yanında sonuna kadar direnmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

İşçiler talepleri kabul edilinceye kadar eylemi sürdürmekte kararlı olduklarını vurguladı. (Kaynak: Alınteri)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir