Yunanistan’da Yeni Demokrasi hükümetinin hedef aldığı anarşistlerden yanıt: Mahallelerimizi savunmaya kararlıyız

kategori:

Yunanistan’da geçtiğimiz hafta kurulan muhafazakar Yeni Demokrasi hükümeti anarşistlerle karşı karşıya geliyor. Başkentin Eksarhia bölgesinde uzun yıllar süren anarşist faaliyetlere son vermek isteyen yeni hükümet siyasi eylemciler ve hak savunucuları karşı karşıya geldi.

Gazete Duvar’ın haberine göre Başbakan Kiriakos Mitsotakis kamu güvenliğinden sorumlu kritik Vatandaşı Koruma Bakanlığı’nı Pasok döneminin kıdemli politikacısı Mihalis Hrisohoidis’e emanet etmişti.

Yeni hükümette Hrishoidis’in yardımcılığını Yunanistan Polisi (Ellas)’nin eski müdürü Lefteris Oikonomou üslendi. Bu ikili önümüzdeki günlerde “Eksarkia bölgesinin anarşistlerden arındırmak” için düğmeye bastı.

Ellas’ın Atina’daki karargahında eylem planları geliştiren yeni hükümet önümüzdeki günlerde sahaya inmeye hazırlanıyor. Yeni planlar uygulanmaya geçirilmeden evvel, polis Eksarhia bölgesi ile Atina’nın merkezi noktalarındaki varlığını kuvvetlendirdi.

ANARŞİSTLERDEN SERT YANIT UYARISI 

Yeni gelişmeler ve sızan bilgiler karşısında anarşistler sosyal medya aracılığı ile duyurularda bulunmaya başladı. Yunanistanlı anarşistler yeni hükümetin adımlarına en sert biçimde karşı konulacağı uyarısında bulunuyor. Yayımladıkları bildirilerde anarşistler eylem inisiyatifinin kendilerinde olduğunu deklere ederken Mitsotakis Hükümetini ağır ithamlarla eleştiriyor.

Greek Reporter’ın haberine göre ise anarşistler tarafından yayınlanan bildiride “ Squatlarımızı, mahallelerimizi, mücadelenin anısını savunmaya kararlıyız. Savaşacağız. Özgürlük, toplum ve dayanışma dünyası muzaffer olacak, “ ifadeleri kullanıldı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir