Anasayfa / Haberler / Cezayir’de Buteflika’nın görevden ayrılmasının ardından yönetimin de istifası talebiyle protestolar sürüyor

Cezayir’de Buteflika’nın görevden ayrılmasının ardından yönetimin de istifası talebiyle protestolar sürüyor

Cezayir’de kitlesel protestolar 20 yıllık diktatör Buteflika’nın Nisan ayındaki istifasının ardından da devam ediyor. Yolsuzluğa, yağma ve talana yol açan rejime tepkili kitleler Buteflika’nın istifasının yetmeyeceğini, halihazırdaki yönetimin ve bürokratların istifasını istiyor.

4 Temmuz’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin ertelendiği ülkede, geçici cumhurbaşkanı olan Abdulkadir bin Salih ve Başbakan Nureddin Bedevi de protestoların baş hedefinde bulunuyor.

Bu kapsamdaki protestolar dün de başkent Cezayir başta olmak üzere, Vehran, Konstantin, Buira, Tizi Vuzu’nun aralarında bulunduğu pek çok kentte etkili oldu.

Başkentte Merkez Postane Meydanı’nın yanı sıra ana caddelerde eylemler düzenlendi. “Buteflika’nın müttefikleri defolun” vurgulu şiarlar ve sloganların öne çıktığı eylemlere binlerce kişi katıldı.

Eylemlerde, halk isyanının diktatörü devirdiği bir diğer Afrika ülkesi Sudan’daki protestolara destek de göze çarptı. Sudan’daki eylemlerle dayanışma vurgulu dövizler taşındı. (Kaynak: Kızıl Bayrak)

Adresi kontrol edin

İktidarın pandemi politikalarına karşı eylem yapmak isteyen sağlık emekçilerine polis saldırdı

Sağlık emekçileri, iktidarın pandemi politikalarına karşı “Yaşam Hakkımızdan Vazgeçmiyoruz Ölümleri Durdurun” sloganıyla eylem gerçekleştirdi. Çemberlitaş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir