Anasayfa / Haberler / Sudan’da darbecilerin gerçekleştirdiği katliam sonrasında grev çağrısı yapıldı

Sudan’da darbecilerin gerçekleştirdiği katliam sonrasında grev çağrısı yapıldı

Sudan’ın başkenti Hartum’da ordunun genel karargahı önünde yaklaşık iki aydır sivil hükümete geçiş talebiyle nöbet tutan muhaliflere darbeci askerler tarafından gerçek kurşunlarla saldırıldı. Saldırıda en az 35 kişin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Görgü tanıkları, sabah saatlerinde çok sayıda askerin, Nisan ayında eski Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’i iktidardan deviren askeri darbenin ardından sivil yönetime geçiş için oturma eylemi yapılan bölgeyi kuşattığını ardından makinalı tüfek seslerinin duyulduğunu ve bölgeden dumanların yükselmeye başladığını aktardı.

Hartum’da Genelkurmay Başkanlığı önünde oturma eylemi yapanlar saldırıyı “haince bir girişim” olarak nitelendirdi ve halka “yardıma gelin” çağrısı yaptı. Bu çağrı sonrasında Sudan’ın ikinci büyük kenti olan Omdurman’da da halk sokaklara çıktı, binlerce kişi lastik yakarak yolları kapattı.

Öte yandan darbeyle iktidar gelen Askeri Geçiş Konseyi Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu Güçleri’yle vardığı anlaşmayı fes ettiğini duyurdu ve seçime gidileceğini ilan etti.

Darbecilerin saldırıları sonrasında Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu Güçleri de darbecilerle müzakereleri durdurarak, bugünden itibaren süresiz ve kapsamlı sivil itaatsizlik ve genel grev çağrısında bulundu. Sudan’da geçtiğimiz hafta da iki günlük genel grev gerçekleşmişti.

Adresi kontrol edin

Mersin’de ev taşımacılığı işçileri fiili grev gerçekleştirdi

Mersin’de ev taşımacılığı işçileri ücretlerinin artırılması talebiyle fiili grev gerçekleştirdi. İşçiler Toros ilçesine bağlı Kurdali …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir