Anasayfa / Haberler / Güney Kore’de Hyundai işçileri greve çıktı

Güney Kore’de Hyundai işçileri greve çıktı

Güney Kore’de işçiler greve çıkarak “Hyundai Heavy”nin Seul’deki ofis binasının yakınında eylem yaptı.

Şirketin Seul’ün yaklaşık 400 kilometre güneydoğusunda bulunan Ulsan’daki fabrikasındaki işçiler de 4 saat boyunca iş bıraktı.

“Yonhap News”de yer alan habere göre sendika, şirketin “Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering Co” ile birleşme planına karşı çıkmak için geçtiğimiz Perşembe gününden bu yana 4 saatlik grevler başlattı.

“Birleşme” adı altında gemicilik şirketi DSME’nin yutulmasıyla birlikte başlatılan “yeniden yapılanma” sürecinde çok sayıda işçinin işten atılacağı beklentisi var.

Sendika, yeniden yapılanma planının -büyük hissedarlar arasında- konuşulacağı 31 Mayıs’ta yine greve çıkılacağını duyurdu.

DSME’ye ait tersanede çalışan 5 bin 600 işçi tersanenin özelleştirilmesi anlamına gelen bu plana karşı Şubat ayı sonunda greve çıkmışlardı. Tersane işçileri birleşme adı altında planlanan anlaşmayla birlikte toplu işten atmaların gündeme geleceğini düşünüyor.

DSME’nin büyük hissedarı -devlet destekli- Kore Kalkınma Bankası KDB ile “Hyundai Heavy Industry“ arasındaki anlaşma Mart ayında imzalandı.

Buna göre, şirket sermayesinin yüzde 55.7’lik bölümüne sahip KDB bunları HHI’ye devredecek, daha sonra çıkarılacak tahvillerden bir kısmını satın alacak.

Güney Kore’nin 3. büyük tersanesi olan ve devlet tarafından işletilen Daewoo gemicilik şirketinde 2008 yılında işçiler, şirket hisselerinin yüzde 51’inin özelleştirilmesini engellemek için grev kararı almışlar, bu nedenle özelleştirme işlemi gerçekleşmemişti. (Kaynak: Yaşanacak Dünya)

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir yorum var

  1. dünya işçi sınıfının kapitalizme isyanı konusunda geniş bir haber vermeniz çok önemli emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir