Cumartesi Anneleri 732. haftada yine sokaktaydı

kategori:

Cumartesi Anneleri 732. hafta eylemini İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde gerçekleştirdi. Polis Cumartesi Annelerinin Galatasaray Meydanı’na yürümesine izin vermedi. İHD önünde
polis ablukası altında gerçekleşen oturma eyleminde gözaltında kaybedilen Talat Türkoğlu’nun akıbeti soruldu.

Açıklamaya Talat Türkoğlu’nun ailesi ve çok sayıda insan hakları savunucusu katıldı. Bu haftaki basın metnini Cumartesi Anneleri’nden Sebla Arcan okudu.

33 haftadır kendilerine Galatasaray Meydanı’nın kapatıldığını belirten Arcan, “732’nci haftamızda Ziynet Türkoğlu’nun devamcıları olarak 23 yıldır akıbeti gizlenen ve sorumluları cezasız bırakılan Talat Türkoğlu için buluştuk. Sosyalist kimliğiyle bilinen 45 yaşındaki Talat Türkoğlu İstanbul Avcılar’da yaşıyordu. Daha önce 4 kez gözaltına alınan Talat; yoğun işkence gördü ve yıllarca cezaevinde kaldı. Polis takibinde olan Talat Türkoğlu, 29 Mart 1996 tarihinde annesini ziyaret etmek için otobüsle İstanbul’dan Edirne’ye gitti. İstanbul’dan Edirne’deki evin kapısına kadar sivil polisler tarafından takip edildiğini eve vardığında kardeşlerine söyledi. Annesi ve kardeşleriyle birkaç gün geçirdikten sonra 1 Nisan 1996 tarihinde İstanbul’daki evine dönmek üzere yola çıktı ve kendisinden bir daha haber alınamadı” dedi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir