Anasayfa / Haberler / Tekel işçilerine dokuz yıl sonra dava açıldı

Tekel işçilerine dokuz yıl sonra dava açıldı

2010’da Ankara’daki Kızılay Meydanı’nda yaklaşık üç ay eylem yapan Tekel işçilerine dokuz yıl sonra dava açıldı. İddianamede Tekel işçileri “AKP il binası önünde gösteri yapmak”, “pankart açmak”, “uyarıya rağmen dağılmamak” ve “parti eşyalarına zarar vermek”le suçlandı.

Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nden gönderilen iddianamenin tarihinin 16 Mart 2010 olduğunu belirtiliyor. Davanın ilk duruşması 27 Haziran 2019’da gerçekleşecek.

2008 yılının Şubat ayında TEKEL’in sigara ve tütün bölümü için ihaleye çıkmış, ihalede British American Tobacco (BAT) TEKEL’e ait Adana, Ballıca, Bitlis, Malatya, Samsun ve Tokat sigara fabrikalarının sahibi olmuştu. İhaleden kısa bir süre sonra da BAT işçilerin çoğunu işten çıkaracağını duyurmuş, 10 bin 818 TEKEL işçisinden 8 bin 247’sinin iş aktini feshetmişti. Bunun üzerine 15 Aralık 2009 tarihinde yüzlerce TEKEL işçisi, aileleri ve destekçileri tarafından Ankara’nın göbeğinde 78 gün süren bir direniş başlatmıştı.

Adresi kontrol edin

Guatemala’da yolsuzlukla mücadeleyle görevli savcının görevden alınmasının ardından binlerce kişi sokaklara çıktı

Guatemala Başsavcısı Maria Porras’ın geçen hafta yolsuzlukla mücadele ile görevli savcı Juan Francisco Sandoval’ı Cezasızlığa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir