2019 Yerel Seçimleri Bitti: Önceki seçimlere göre katılım düştü

kategori:

Yerel yönetimlerin belirlenmesi için yapılan seçimler dün (31 Mart) gerçekleşti. Öncesinde bütün parti genel başkanlarının katılım çağrılarına ve yoğun propaganda faaliyetlerine rağmen seçimlere katılım önceki seçimlere göre düştü, seçime katılma hakkı olan on milyondan fazla kişi sandığa gitmedi veya geçersiz oy kullandı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanan kesin olmayan sonuçlara göre İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlıklarını CHP’li adayla kazandı. Şimdiye kadar açıklanan sonuçlara göre AKP %44, CHP %30, İYİP%7,5, MHP 7,5 civarında oy alırken, batıda seçimlere katılmayan HDP %4,2 civarında oy aldı. Öte yandan YSK’nin açıkladığı sonuçlara rağmen tartışmalar sürüyor. Özellikle seçimlerin başa baş gittiği İstanbul ve Ankara gibi yerlerde kesin sonuçlar YSK’ya yapılan itirazlar sonucu belli olacak.

Kürt illerinde ise HDP, 3’ü büyükşehir olmak üzere 8 il ve 45 ilçede seçimleri kazandı. BDP’nin 2014 yerel seçimlerinde % 59,55 oy aldığı ancak pek çok yerleşim bölgesinin boşaltılmasıyla seçmen sayısının 232.200’den 38.476’te düştüğü Şırnak’ta ise HDP’nin oy oranının %35’te kaldı. Şırnak Merkez’de AKP adayının kazanması sonrası kentte askeri araçlarla ‘seçim turu’ yapıldığına dair görüntüler paylaşıldı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir