Anasayfa / Haberler / Nikaragua’da hükümet karşıtı eyleme polis saldırısı

Nikaragua’da hükümet karşıtı eyleme polis saldırısı

Nikaragua’nın başkenti Managua’da Cumartesi günü toplanan hükümet karşıtı göstericilere polis göz yaşartıcı gazla saldırdı. Polis protestoları görüntülemeye çalışan gazetecilerin teknik ekipmanlarına da el koydu. Eylemlerde en az 107 kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor.

Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega’ya yönelik düzenlenen gösteriler nedeniyle 2018 yılının nisan ayından bu yana yüzlerce hükümet karşıtı tutuklandı. Bunların birçoğu “terörizm” suçlamasıyla hapis cezasına çarptırıldı. İnsan hakları örgütlerinin verdiği bilgilere göre, protestoları bastırmak için düzenlenen girişimlerde geçen Ekim ayına kadar en az 325 kişi hayatını kaybetti.

Nikaragua hükümeti krizden çıkış yolu bulabilmek amacıyla muhalefet ile diyalog çalışmalarına başladmıştı. Bu bağlamda geçen Şubat ayında yüzlerce tutuklu serbest bırakılmıştı. Geçen cuma günü ise 50 tutuklunun daha “bağışlanacağı” ya da tutukluluklarının ev hapsine dönüştürüleceği açıklanmıştı.

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir