Anasayfa / Haberler / Meksika’da termik santrale karşı mücadele eden aktivistin öldürülmesine karşı binlerce kişi yürüdü

Meksika’da termik santrale karşı mücadele eden aktivistin öldürülmesine karşı binlerce kişi yürüdü

Meksika’nın güneyinde bulunan Morelos eyaletinde yapılmak istenen termik santrallere karşı mücadele eden aktivist Samir Flores Soberanes’in öldürülmesinin ardından binlerce kişi Mexico City’de eylem gerçekleştirdi.

30 yaşındaki FPDTA (Toprak ve Su Savunması İçin Halk Cephesi ) aktivisti ve gazetesi Samir Flores Soberanes’in katledilmesine karşı düzenlenen eylemde eylemciler “Samir yaşıyor, mücadele devam ediyor” ve “Samir ölmedi, onu hükümet öldürdü.” sloganları attılar. Yürüyüşte eylemciler termik santrale karşı tepkilerini bir kez daha dile getirirken, Soberanes’in ölümünün Cumartesi ve Pazar günleri tesislerde yapılacak referandumun öncesinde gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Morelos eyaletinde halk, iki büyük termik santral yapılmasını ve doğalgaz boru hattı inşa edilmesini içeren projeye karşı uzun süredir mücadele ediyorlar.

Soberanes, referandumdan birkaç gün önce, geçtiğimiz Çarşamba günü evinde kafasına iki kurşun sıkılarak öldürülmüştü.

Adresi kontrol edin

Polonya-Belarus sınırındaki göçmenlerin geri itilmesine karşı Varşova’da binlere kişi sokağa çıktı

Polonya-Belarus sınırındaki göçmenlerin geri itilmesine (pushback) karşı Pazar günü Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlenen eyleme binlerce …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir