Anasayfa / Haberler / Zimbabwe’de eyleme polis gerçek mermi ile saldırdı: En az 6 kişi yaşamını yitirdi

Zimbabwe’de eyleme polis gerçek mermi ile saldırdı: En az 6 kişi yaşamını yitirdi

Zimbabwe’de giderek kötüleşen ekonomik koşulları protesto etmek için sendikalar tarafından üç günlük genel grev ilan edildi. Binlerce emekçi genel greve katılırken ülke çapında gerçekleştirilen eylemlere polis gerçek mermi ile saldırdı. Polis saldırısında en az 6 kişi yaşamını yitirdi.

Başkent Harare’de ve güneydeki bir şehir olan Bulawayo’da eylemciler polis saldırısına karşı sokaklarda ateş yakıp, barikatlar kurarken, otoyollar da eylemciler tarafından trafiğe kapandı.

Chitungwiza’da ise bir karakolun eylemciler tarafından kuşatıldığı ve otomatik silah sesi duyulduğu belirtildi. Mabvuku’da ise en az dört kişinin polis ateşiyle yaralandığı bildirildi.

Büyük bir çoğunluğun temel gıda maddelere ulaşmakta zorlandığı, işsizliğin ve enflasyonun giderek yükseldiği Zimbabwe’de Cumartesi günü hükumetin yakıt fiyatlarının %150 oranında arttırma kararı eylemlerin fitilini ateşledi.

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir