Anasayfa / Haberler / Macaristan’da “Köle Yasasına” karşı eylemler

Macaristan’da “Köle Yasasına” karşı eylemler

Macaristan’da geçtiğimiz hafta muhalefetin “köle yasası” olarak adlandırdığı düzenleme yasalaştı. Sağcı Fidesz (Macar Yurttaş Birliği) iktidarı tarafından getirilen, yıllık fazla mesai saatlerini artıran ve ödemelerin daha fazla ertelenmesine neden olan yasa, tüm ülkede protesto ediliyor.

Pazar günü düzenlenen gösteri, yasanın kabul edilmesinin ardından düzenlenen dördüncü protesto eylemi oldu. 15 bin kişinin katıldığı eylemlerde polis sık sık biber gazıyla göstericilere saldırdı.

Parlamentoya ve resmi devlet televizyon binasına yürüyen göstericiler, televizyon ve radyoları bağımsız yayın yapmadıkları için protesto etti. “Televizyonlar yalan söylüyor” sloganı atan eylemciler, olayların televizyonlara doğru bir şekilde yansıtılmasını talep etti.

Protestolar kapsamında 10’dan fazla milletvekili devlet televizyonu binasına girerek bir bildiri okumak istedi. Gazeteci Benjamin Nowak, bağımsız milletvekilleri Bernadett Szel ve Akos Hadhazy’nin zorla dışarı çıkarıldığı görüntüleri sosyal medyada paylaştı.

Orban hükümeti başa geçtiğinden beri yaklaşık 500 gazete, televizyon, radyo kanalı ve web sitesi tek bir holding çatısı altında birleştirilmişti.

Yeni idari mahkemelerin kurulmasını da protesto eden göstericiler, adalet ve bilimsel özgürlük ve yolsuzlukla mücadele taleplerinde de bulunuyor. Hükümetin istifasını isteyen kalabalık, dünkü gösterilerde polisin sert müdahalesiyle karşılaştı.

Eylemlerin bu hafta da devam etmesi bekleniyor.

Adresi kontrol edin

Seçim sürecine girilirken anarşistlerden kampanya: Sorunlarımız sandıkta çözülmez

Seçim sürecine girilirken farklı şehirlerden anarşistler “Sandıkta Çözülmez” sloganı etrafında kampanya başlattı. Sosyal medya hesaplarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.