Anasayfa / Haberler / İZBAN işçileri greve başladı

İZBAN işçileri greve başladı

İzmir’de kent içi ulaşımın ana arterlerinden olan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ortak kuruluşu olan İZBAN’da şirket bürokratları ile Türk İş’e bağlı Demiryol İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması üzerine grev başladı. Bu sabah İZBAN’da seferler yapılmadı. Grev Alsancak Garına pankartın asılmasıyla başladı. Aliağa-Selçuk arasındaki banliyö hattında hizmet veren, ülkenin havalimanı bağlantılı, en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemlerinden biri olan İZBAN’da makinist, tekniker, teknisyen, istasyon operatörü, gişe çalışanı olarak çalışan 343 işçi de greve çıktı. 40 istasyona ve 136 kilometreye ulaşan İZBAN’da günde 400 bin civarında insan taşınıyor.

Evrensel’in haberine göre 6 aydır süren 4. dönem toplu iş sözleşmelerinde şimdiye kadar 63 maddelik taslağın işçiler açısından önemli olan 24 maddesinde anlaşmaya varılamadı. Demiryol İş Sendikası’na üye işçiler ilk yıl için yüzde 27 net, ikinci yıl ise enflasyon oranında zam verirken İZBAN yönetimi bütün sosyal haklar dahil yüzde 22 zam önerdi. İşçilerin 112 günlük ikramiye talebine karşı İZBAN bürokratları 95 gün ikramiye önerdi. Yine işçilerin talepleri arasında olan sürüş ve vardiya tazminatı taleplerinde da anlaşma varılamadı.

İZBAN bürokratları greve 3 gün kala ortalama yüzde 16’lık tekliflerini yüzde 22 oranına çekti. Sendika ise teklifi işçilerin onayına sundu. Yapılan oylama sonucunda 320 İZBAN işçisi teklifi kabul etmezken sadece 6 işçi verilen teklifi yeterli buldu.

İşçilerinin taleplerine kulak tıkayan İZBAN yönetimi ise çözümü taşeronlarda buldu. TCDD’den emekli İZBAN’da eğitmen olarak çalışan 5 makinistle Çiğli ve Adnan Menderes durakları arasında seferler sürdürülüyor. Sefer aralıkları ise yarım saati buluyor. İZBAN yönetimi geçen grevde de 3. gün bu yönteme başvurmuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi çözüm olarak ESHOT, İZULAŞ ve İZDENİZ’de ek seferler koydu ancak ek seferlerin İZBAN’ın yükünü kaldırması beklenmiyor. Bir önceki TİS görüşmelerinde de anlaşmaya varılamamış İZBAN işçileri 8 gün grevde kalmışlardı.

Adresi kontrol edin

Kuzey Denizi’ndeki açık deniz tesislerinde çalışan işçiler fiili greve başladı

Kuzey Denizi’ndeki bir dizi tesisteki işçiler, artan yaşam maliyetleri karşısında ücret artışlarını güvence altına almak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.