Hindistan’da 14 bin ulaşım işçisi greve çıktı

kategori:

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de Delhi Taşımacılık Kurumu (DTC) bünyesinde çalışan yaklaşık 15 bin kişi dün (29 Ekim) greve çıktı.

DTC yönetiminin sözleşmeli çalışan işçilerin maaşında yüzde 25 kesintiye gitmesine karşı gerçekleştirilen greve 12 binden fazla sözleşmeli, 2 bini aşkın da kadrolu çalışan katıldı.

Kızıl Bayrak’ın haberine göre DTC bünyesindeki otobüs şöförleri her gün 03.00’te uyanıp otobüsü devralmak için iki saatlik yol kat ettiklerini ve aileleriyle zaman geçiremediklerini belirtiyorlar. Ayrıca sürekli olarak 4-6 saat arasında yapılan fazla mesai ücretlerini alamadıklarını da söylüyorlar.

Tüm Hindistan Merkez Sendikalar Birliği (AICCTU) genel sekreteri, DTC’de 30 yıl sonra gerçekleştirilen bu ilk grev öncesinde sabah erken saatlerde birkaç sendika yöneticisinin gözaltına alındığını belirtti. Amacın grevi engellemek olduğunu söyledi.

Sendikanın görüşme çabalarına rağmen DTC yönetimi ve hükümet bir adım atmazken dün gece geç saatlerde açıklama yapan DTC yönetimi, sözleşmeli çalışanların maaşlarının eski seviyesine çekileceğini açıkladı.

Ancak hem bu kararın çok geç gelmesi hem de diğer iki talebe ilişkin bir açıklama olmaması nedeniyle DTC çalışanları sabahtan itibaren greve çıktılar. Grevci işçiler otobüslerin garajlardan çıkışlarını da engellediler.

DTC yönetiminin 21 Ağustos’ta yayınladığı genelge ile sözleşmeli çalışanların maaşlarını yüzde 25 azaltması grevin çıkış noktası. Mahkeme bu kararı yasaya aykırı bularak iptal etse de maaşlar eski seviyesine getirilmedi.

İşçiler de DTC yönetiminin bu saldırısı karşısında maaşların eski seviyesine geri çekilmesi, kadrolu çalışanlarla aynı ücretin verilmesini talep etti.

Yapılan oylamada işçilerin yüzde 98’i grev lehine oy verdi.

Hükümet cephesinden yapılan açıklamada “BU DTC’in meselesi Delhi hükümetinin değil” denildi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir